Pruzkumnik

Mohu s nekonečným množstvím převodů jet rychle/vyjet jakýkoliv kopec?

Teoreticky kdybych měl velice slabou 50ccm motorku která jede max 45km/h a to prosím z kopce s větry v zádech(například Simsona) a měl třeba 100 převodů a měl lépe vyřešený chlazení(v případě Simsona i zbytek nemocí :D)
Mohl bych vyjet třeba 70% kopec řekněme rychlostí 10km/h
A mohl bych na rovince vyvinout rychlost přes 100km/h

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Jednoduchou úvahou je možné velmi zjednodušeně odpovědět:

  • do kopce při zpřevodování do „pomala“ by byl předpoklad že by bylo možno, ale určitě ne 10 km rychlostí-rychlost by byla dána stoupáním a zpomalením při potřebném převodu, který by stoupání zvládl
  • rychlost 100 km při zpřevodování do „rychla“ by nebylo možno dosáhnout, neboť by k dosažení této rychlosti a potřebném převodu nestačil výkon motoru

Jinak jak podotknul gecco, nutno prostudovat fyzikální zákony a mechaniku

Další odpovědi
gecco

Převody (jejich větší počet) ti teoreticky pomohou zvýšit účinnost využití výkonu motoru (v praxi je to složitější, protože narůstá, zjednodušeně, hmotnost a složitost – tření) – takže můžeš jet stejně rychle s nižší spotřebou paliva (opět zjednodušeně)…
Ale převodovka nezvyšuje výkon…
Takže – teoreticky (nebo zjednodušeně, chceš-li) – stačí-li výkon motoru

  • ke stabilní rychlosti 45 km/h (k překonání odporu proti pohybu), nedokáže převodovka tuto rychlost navýšit…
  • k překonání převýšení, než počáteční rychlost klesne na 0 , vyjede libovolné stoupání (překonávající dané převýšení)
  • k nezpomalovaní při 70% stoupání při rychlosti 10 km/h, vyjede (pokud by zpomalovala, jde o to, za jak dlouho zastaví)

___
Zkus si přečíst něco o práci a energii – fyzika…
😉

NexDroid

Ono se celkově nedá nic zpřevodovat „do nekonečna“. Při extrémním počtu převodů by jednoduše tření v ložiskách, nábojích, mezi zuby kol bylo tak velké, že by to motor prostě neutočil. Je také třeba si uvědomit hmotnost. 6 stupňová převodovka z osobáku má cca 250 – 350 kg. U velkých nákladních automobilů s předřazenými a přídavnými převodovkami se můžeme dostat i nad půl tuny. A to jsme stále hluboko pod 20 stupňů. Pochybuju, že by simson utáhl půl tuny byť jen na vozíku, a to by ještě nebrala převodovka výkon motoru.

Dochy

NexDroid: Simson by klidně půl tuny utáhl, když i člověk může ručním vrátkem zvednout i víc. Máš v mnohém pravdu ale některé z tvých tvrzení nemají základ ve fyzice…