Avatar uživatele
Kalim_YT

Mohu řídit když už mám udělané všechny testy a závěrečnou jízdu, ale ještě nemám vyzvednutý řidičský průkaz?

Mohu jezdit když už mám řidičský průkaz ale ještě je na úřadě, a nemám ho vyzvednutý? Když mě zastaví policie, tak ho mám, ale ne usebe.. takže max pokuta, mám pravdu, nebo to takto nefunguje?

Zajímavá 0 před 1127 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Nie, riadiť môžte, až si vodičák prevezmete a máte ho počas jazdy u seba.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Ne, bez dokladů nelze.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Samozřejmě, že ne. Zákon říká něco ve smyslu, že řidič je osoba, která vykonala příslušné zkoušky a má u sebe příslušné doklady. Jsou ale situace, kdy by třeba hrozilo ohrožení života a ty bys byl jediný, kdo by mohl jet, tak to bys řídit mohl. Ale to není situace, že vezmeš Aničku do vedlejší vesnice do lesa.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Možná po lesní nebo polní cestě, jako řidiči bez řidičáku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Auto / motorku ne. Manželku ano (pokud k tomu bude svolná)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Ty odpovědi tady jsou poněkud… Mimo
Jízda bez řidičského oprávnění – pokuta 25000–50000, zákaz činnosti 1–2 roky, nelze vyřešit na místě pokutou
Jízda bez řidičáku – pokuta, nejsem si jist jestli do 2 nebo do 5 tisíc, policajt je schopen si ověřit v evidenci zda jseš nebo nejseš držitelem oprávnění

Jedna věc – nejsem si jist, kdy z pohledu našeho práva získáváš řidičské oprávnění. Bude to někde mezi dobou kdy Ti komisař řekne žes to dal a okamžikem kdy si převezmeš řidičák.

A pokud chceš jezdit dříve, je možné nechat si udělat průkaz do týdne za cca 500,=

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
da ny

Tak nevím, nevím, jestli díky takové otázce, by Vám měli ten ŘP vůbec vydat ;DDD

před 1126 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Ametyst

Děti, co bydlí na vsi, mohou jezdit po polních a lesních cestách, které nejsou “ pozemními komunikacemi”, aby měly praxi, když dělají autoškolu. Auta v takovém terénu dokonce nemusí mít SPZ, když je tatínek majitelem lesa.

před 1127 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Omyl. jízda autem po lese je zakázaná. Nejde o řidičské oprávnění, jde o ochranu přírody. Samozřejmě jsou i tady vyjímky

před 1126 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Trochu mně tu štvete těma zavádějícíma kecama…
led – ano, máte pravdu, ale na to se Kalim neptal. Z dotazu je zřejmé, že si je vědom, že by měl počkat na převzetí průkazu

elkon, Ametyst – zhruba to samé. Také se říká „čára není zeď“, případně se dá říct sice nesmím, ale můžu 😉

Kelt: řidič je osoba řídící vozidlo. Je jedno jestli má, nebo nemá oprávnění. Policajt také vyzývá: „Pane řidiči, předložte doklady…“ Neříká „Osobo, přesvědčte nás, že jste řidič“

před 1127 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
df

Trochu mě štve, jak vsechno obsáhlé obkecáváš, ale jasnou a srozumitelnou odpověď nemáš.

před 1127 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Jasně jsem napsal co jsem věděl, narozdíl od nesmyslů v ostatních odpovědích. Jízda bez ŘP je za max pár tisíc korun pokuty a bez dalších následků. Jízda bez řidičského oprávnění je velkej průs… kterej policajti ani nesmí vyřešit na místě pokutou.
Jediné co nevím je, od kterého okamžiku je úspěšný absolvent autoškoly oficiálně držitelem řidičského oprávnění.
S propadlým řidičákem jsem si jel pro nový – byl jsem si vědom toho, že můžu mít malý problém, nikoli velký problém 😉

před 1126 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Absolvent autoškoly je oficiálne oprávnený riadiť motorové vozidlo až po prevzatí a podpísaním prevzatia vodičského preukazu. Je to spojené s vyhláškou o riadení motorového vozidla aj ako píšete jazda bez RP je stíhaná pokutou.
Takže odpoveď na 1.otázku je jasná: Nie
Na druhú otázku je opäť jasná, voľne laicky preložený paragraf zákon:
bez neschopnosti predložiť v čase kontroly vozidla na výzvu kontrolného orgánu požadované doklady v zmysle vyhlášky nesmiete jazdiť riadiť toto motorové vozidlo. Zjednodušene „bez potrebných dokladov u seba, motorové vozidlo nekočíruj“

před 1126 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Ale s pokutou za jízdu bez ŘP počítá. Smysl dotazu (s ohledem na doplnění) je snad jasný. Ptá se zda případně bude postihnut jako člověk bez ŘP nebo jako člověk bez řidičského oprávnění…

před 1126 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Myslím, že vysvetliť, ako to myslel, by mal v prvom rade autor otázky. My si o jeho myslení môžeme myslieť čokoľvek, ale jedine samotný autor myšlienky vie, čo svojou otázkou myslel.
Verím a dúfam, že ma nesklamete, vy nie ste autor tejto otázky.

před 1126 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Ale no tak, led, věta „…Když mě zastaví policie, tak ho mám, ale ne usebe.. takže max pokuta, …“ je snad v tomhle poměrně jednoznačná, ne? Snad se tu nemusíme hádat o tohle.

před 1126 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek