marketa54321

Mohu pro zapojení playstationu použít rozdvojku do zásuvky?

U TV stolku mám dvě zásuvky, potřebuji ale 3: 1× TV, 1× playstation, 1× VR brýle. Mohu použít rozdvojku do zásuvky nebo raději zapojit třetí spotřebič prodlužkou do třetí zásuvky v bytě? Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Ano, můžete.

Další odpovědi
Arne1

Než tu roztrojku, raději použil prodlužku s více zásuvkama. V IKEA ji dostaneš za cca 50 Kč a je to kvalitnější řešení než roztrojka která přehazuje fázi a nulák.

Dochy

Je jen velmi málo zařízení kterým rozdvojka vadí. To co vadí je eventuální přehození fáze. (Dle norem by to vadit nemělo, vadí to zejména nějaké AV technice apod). Nejjednodušší poměrně spolehlivé řešení je prodlužka s alespoň pětizásuvkou. A proč alespoň pětizásuvku? To zjistíš až se pokusíš narvat adaptéry těsně vedle sebe… (klasických kabelů se zástrčkou tam narveš 5 v pohodě, ale pokud máš adaptér do zásuvky, zpravidla jdou nastrkat jen ob zásuvku a někdy to i tak jde ztuha)

Edison

Bóóóže… A co ti na to řekli rodiče? Na co asitak existují rozdvojky do zásuvek???

cochee

Páni kluci a abych vám zamotal kokosy tady v diskuzi ještě víc, tak existují roztrojky (vesměs staršího data výroby), které tu fázi skutečně v jedné z „kolíkovaných“ zásuvek mají otočenou resp. přehozenou, zatímco novější roztrojky už mají obě dvě/obě tři zásuvky v orientaci, na kterou jsme zvyklí.

Dochy

Kdysi, asi tak před 30 lety, jsem měl rozdvojku, která měla na obou stranách kolík nahoře a na obou stranách fázi vlevo (pokud se tedy strčila do klasicky zapojené zásuvky) Tehdy jsem se divil, že nějaké rozdvojky mohou mít fázi obráceně a nechtělo se mi tomu věřit. Takže bych i věřil tomu, že tu dříve byli rozdvojky zapojené správně, pak rozdvojky prohazující a pak rozdvojky (roztrojky – pokud se nemýlím, mívají 3 plnohodnotné zásuvky) s kolíkem dole v jedné zásuvce.

Edison

Já to vím. Tím mě kokos nezamotáš. Ty „novější“ se už taky moc sehnat nedaj. Ony totiž měly tu dstranu otočenou celou a úhlový šňůry tam pak byly obráceně. Lidi to moc nechtěli a dnes jsou v prodejí obě verze.

Edison

Arne, a víš, že je to jedno, kde je L a N?

Dochy

Edisone, a víš, že to jedno není??? 😉

Edison

Tak to ji vysvětli. Ono to toiž jedno JE!

Dochy

Není. Tak „doporučení“ pro zásuvky máme. A že existují zařízení, která jsou na to citlivá (i když by být neměla) to je také fakt. Důsledek: Jedno to není.

Edison

Doporučení není norma. A jestli jsou na to některá zařízení citlivá… to je ale problém těch zařízení. Dokonce jsou na to víc háklivá zařízení tř. II! A tam je otočná vidlice, esisisišim. Neexistuje jediná norma, která by to určovala. Existuje pouze zvyklost. A v Něm. máš dokonce otočnou i zásuvku. Takže JE TO NESMYSL.