jáára

Mohu při kontrole práce neschopného požadovat zkoušku na alkohol či OPL?

Jsem zaměstnanec malé firmy (6 lidí celkem).
Máme takového pracovníka, který nás v minulosti vykradl. Téměř rok marodil, včera přišel do práce. Přišel pozdě – odešel dřív. Dnes opět marodí. Jak se takového netáhla legálně zbavit? Co vím, tak přiznal na policii krádež kola, ale jestli dostal podmínku…
Mám pověření zaměstnavatele provádět kontrolu práce neschopných, kontrolu přítomnosti alkoholu a jiných OPL.
Můžu to vyžadovat při kontrole? Nebo zavolat policii? Nevím. Zatím nebyl důvod cokoliv z toho provádět.
Potřebuju ho dostat.
Jde mi o blaho firmy.

Odpovědi
ivzez

Pokud vím, obnáší kontrola práce neschopných zaměstnanců
zaměstnavatelem jenom kontrolu dodržování léčebného režimu.
V podstatě můžete zkontrolovat jen to, jestli je zaměstnanec
v době, kdy nemá povoleny vycházky, doma nebo v místě, které
nahlásil jako místo pobytu v době nemoci.

Nemocný zaměstnanec není povinen pustit kontrolu do bytu,
či domu.

A pokud vím, vztahuje se kontrola požití alkoholu na pracoviště…

Jde-li Vám o blaho firmy, hledejte legální cesty, jak dotyčného propustit.
Pokusy jej „na něčem nachytat“ obvykle nevyjdou a zbytečně prodlužují
dobu, kdy bylo možné udělat něco jiného.

Proč jste mu třeba včera nedali výpověď?
Zaměstnanec by nespíš až do konce výpovědní doby zůstal
na neschopence, těžko už by firmě nějak uškodil…

Kryšpín

Jáára, velmi opatrně aby nebyl diskriminován.

Edison

Součástí pověření musí přeci být mj. něco jako oprávnění k jednotlivým úkonům, práva a povinosti, ne?

jáára

Edison: proto se na to ptám, doteď nebyl důvod tohle dělat.

Edison

Tak jinak: S právy a povinnostmi jste měl být seznámen nejpozději při předání pověření. Z praktických důvodů se to dělá i písemě, aby tento pracovník měl vždy po ruce příslušné podklady.