Avatar uživatele
Stříbrný

Mohu při dobíjení vozidla dynamem použít regulátor určený pro alternátor?

Ny vysokozdvihu je pro dobíjení použito dynamo. Můžu pro regulaci napětí použít novější regulátor určený pro dobíjení alternátorem? Je v těch regulátorech nějaký rozdíl, který by bránil použití jak pro dynamo, tak i pro alternátor?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Regulátor pro dynamo má zpětné relé, aby proud z akumulátoru nešel do dynama, když dynamo nevyrábí proud. Zpětné relé připojí dynamo, až když napětí dosáhne patřičné hodnoty. Regulátor pro alternátor zpětné relé nepotřebuje, nahrazují jej usměrňovací diody v alternátoru.
Takže regulátor pro alternátor nelze použít pro dynamo.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Nelze. Regulátor (elektromechanický) pro alternátor má pouze napěťovou regulaci, kdežto pro dynamo musí mít navíc ještě proudové omezení a zpětný spínač, takže plní celkem 3 funkce. Může být v jedno, dvou, nebo trojkotvičkovém uspořádání. Navíc je konstruován (ale to i pro alternátor) ve dvou provedeních - pro plusovou a mínusovou regulaci, což je třeba respektovat a nelze je zaměňovat! A to už vůbec nemluvím o polovodičovém regulátoru pro alternátor, jakožto dnes již prakticky jediném používaném regulátoru v soudobých motorových vozidlech.


Avatar uživatele
Zlatý

Správně odpověděl quizzi. Nevím jak nyní, ale dynama měly regulaci napěťovou i proudovou, alternátory mají jenom napěťovou. Tedy se od sebe regulátory diametrálně liší, tak jako se liší stejnosměrný a střídavý proud.


Avatar uživatele
Stříbrný

Podle mě ano, protože dynamo vyrábí stejnosměrný a alternátor střídavý, následně usměrněný proud a regulátor zapojuješ až potom. Tudíž bych v regulaci problém neviděl.
Je však možné, že někdo zkušenější odpoví obráceně.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Stříbrný cukrar 661
Zlatý mosoj 657
Zlatý Drap 656
Zlatý gecco 478
Stříbrný honza19hk 286
Bronzový kapitán 273
Zlatý venkovan 246
Zlatý Lamalam 234
Zlatý Hlada 227
Zlatý Kepler 219

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.