Hykam

Mohu při dobíjení vozidla dynamem použít regulátor určený pro alternátor?

Ny vysokozdvihu je pro dobíjení použito dynamo. Můžu pro regulaci napětí použít novější regulátor určený pro dobíjení alternátorem? Je v těch regulátorech nějaký rozdíl, který by bránil použití jak pro dynamo, tak i pro alternátor?

Nejlepší odpověď
quizzi

Regulátor pro dynamo má zpětné relé, aby proud z akumulátoru nešel do dynama, když dynamo nevyrábí proud. Zpětné relé připojí dynamo, až když napětí dosáhne patřičné hodnoty. Regulátor pro alternátor zpětné relé nepotřebuje, nahrazují jej usměrňovací diody v alternátoru.
Takže regulátor pro alternátor nelze použít pro dynamo.

Další odpovědi
orwell

Nelze. Regulátor (elektromechanický) pro alternátor má pouze napěťovou regulaci, kdežto pro dynamo musí mít navíc ještě proudové omezení a zpětný spínač, takže plní celkem 3 funkce. Může být v jedno, dvou, nebo trojkotvičkovém uspořádání. Navíc je konstruován (ale to i pro alternátor) ve dvou provedeních – pro plusovou a mínusovou regulaci, což je třeba respektovat a nelze je zaměňovat! A to už vůbec nemluvím o polovodičovém regulátoru pro alternátor, jakožto dnes již prakticky jediném používaném regulátoru v soudobých motorových vozidlech.

mosoj

Správně odpověděl quizzi. Nevím jak nyní, ale dynama měly regulaci napěťovou i proudovou, alternátory mají jenom napěťovou. Tedy se od sebe regulátory diametrálně liší, tak jako se liší stejnosměrný a střídavý proud.

JájsemRaibek

Podle mě ano, protože dynamo vyrábí stejnosměrný a alternátor střídavý, následně usměrněný proud a regulátor zapojuješ až potom. Tudíž bych v regulaci problém neviděl.
Je však možné, že někdo zkušenější odpoví obráceně.