Mohu pracovat jestliže jsem šla do předčasného důchodu

Nejlepší odpověď
panenka

Přivýdělek u předčasného důchodu- omezení zde skutečně je. Pokud se podíváme do druhého odstavce ustanovení § 37 zákona o důchodovém pojištění, tak zde najdeme, že výplata předčasného starobního důchodu nenáleží v době do dosažení důchodového věku, pokud je vykonávána výdělečná činnost nebo je poskytována podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci. U předčasných důchodů se tudíž rozlišuje doba do dosažení řádného důchodového věku, kdy je výdělek omezen (vysvětlím dále) a doba po dosažení důchodového věku, kdy se uplatní stejná pravidla jako u „řádných“ důchodů.

Jak je to tedy se zmíněným omezením? Po přečtení výše uvedených řádků by měl člověk pocit, že je jakýkoliv výdělek vyloučen. Ve skutečnosti je situace o něco příznivější. Jde o to, že citované ustanovení vylučuje výdělečnou činnost, ale v ustanovení § 27 najdeme, že výdělečnou činností se v zákoně o důchodovém pojištění rozumí pouze činnost vykonávaná v rozsahu, který zakládá účast na pojištění.

Co to pro nás znamená?

Je možný přivýdělek na dohodu o provedení práce, jelikož činnost na základě této dohody nezakládá účast na pojištění bez ohledu na výši odměny. Nebo lze mít DPČ či pracovní poměr v takovém rozsahu, aby nedošlo ke vzniku účasti na důchodovém pojištění (což v současnosti znamená příjem nižší než 2 000 Kč měsíčně)..

Zdroj: http://www.spol­cest.cz/obcan­ska-poradna-jm/internetova-poradna/4/3852/

Další odpovědi
terry

Můžete, ale příjem je omezen.
Nebo máte ještě druhou možnost, vybudovat si takový zdroj financí, aby vás důchodový příspěvek od státu nemusel zajímat. Několik takových znám 🙂.

mosoj

Jak píše panenka. Můžete pracovat, ale musíte být odměňována takovou formou z které nevyplývá povinnost platit sociální pojištění.
Jenom upozorňuji, že od ledna letošního roku došlo v tomto k nějakým změnám ( moc jsem to nestudoval, protože se mě to již netýká)a pokud budete chtít pracovat je třeba si to řádně ověřit.