Avatar uživatele
anonym

Mohu pracovat jestliže jsem šla do předčasného důchodu

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? panenka, gnr54 před 4841 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
panenka

Přivýdělek u předčasného důchodu- omezení zde skutečně je. Pokud se podíváme do druhého odstavce ustanovení § 37 zákona o důchodovém pojištění, tak zde najdeme, že výplata předčasného starobního důchodu nenáleží v době do dosažení důchodového věku, pokud je vykonávána výdělečná činnost nebo je poskytována podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci. U předčasných důchodů se tudíž rozlišuje doba do dosažení řádného důchodového věku, kdy je výdělek omezen (vysvětlím dále) a doba po dosažení důchodového věku, kdy se uplatní stejná pravidla jako u „řádných“ důchodů.

Jak je to tedy se zmíněným omezením? Po přečtení výše uvedených řádků by měl člověk pocit, že je jakýkoliv výdělek vyloučen. Ve skutečnosti je situace o něco příznivější. Jde o to, že citované ustanovení vylučuje výdělečnou činnost, ale v ustanovení § 27 najdeme, že výdělečnou činností se v zákoně o důchodovém pojištění rozumí pouze činnost vykonávaná v rozsahu, který zakládá účast na pojištění.

Co to pro nás znamená?

Je možný přivýdělek na dohodu o provedení práce, jelikož činnost na základě této dohody nezakládá účast na pojištění bez ohledu na výši odměny. Nebo lze mít DPČ či pracovní poměr v takovém rozsahu, aby nedošlo ke vzniku účasti na důchodovém pojištění (což v současnosti znamená příjem nižší než 2 000 Kč měsíčně)..

Zdroj: http://www.spol­cest.cz/obcan­ska-poradna-jm/internetova-poradna/4/3852/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
terry

Můžete, ale příjem je omezen.
Nebo máte ještě druhou možnost, vybudovat si takový zdroj financí, aby vás důchodový příspěvek od státu nemusel zajímat. Několik takových znám 🙂.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Jak píše panenka. Můžete pracovat, ale musíte být odměňována takovou formou z které nevyplývá povinnost platit sociální pojištění.
Jenom upozorňuji, že od ledna letošního roku došlo v tomto k nějakým změnám ( moc jsem to nestudoval, protože se mě to již netýká)a pokud budete chtít pracovat je třeba si to řádně ověřit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek