Ganymede

Mohu požít v povídce ostřejší slova?

Mám charakter – holku, drsnou a odvážnou s prořízlou hubou a teď potřebuji aby po jednom chlapovi vyjela s nadávkou: „ty hajzle jeden!“ mám to zahvězdičkovat?? Vůbec, použít to?

Nejlepší odpověď
gecco

Použitý slovník musíš přizpůsobit cílové skupině čtenářů…
😉
Existuje literatura užívající i mnohem stavnatejsi výrazy…

Další odpovědi
Danina65

No a proč bys nemohla?Je ta povídka určena pro zádušní mši nebo povídání v MŠ?

klumprt

Tak tohle ostřejší slovo je úplně v pohodě. Pokud to nemá být četba pro předškolní děti.

Vždycky mě bavil jazykově korektní dabing amerických filmů ve stylu: „Nalož ten svůj zatracenej zadek do tý podělaný káry …“

Lamalam

Jsi autorem, takže pokud si myslíš, že to bude ku prospěchu věci, použij co je ti libo.

led

Pokiaľ si to daná situácia a charakter postavy vyžaduje každý výraz ktorý vyjadrí potrebné emócie je povolený. Ale na druhej strane treba príbeh prispôsobiť cieľovej skupine čitateľov.

Malá spomienka na časy pre niektorých dávno minulé:
Bola som raz svedkom diskusie hercov a detských divákov, kde na otázku učiteľky, prečo hlavná postava v hre používala, síce spisovné výrazy, ale nevhodné pre detského diváka, herec odpovedal:
„Je to spôsob, ako vyjadriť vnútorné napätie postavy v danej situácii. A učiteľ, ak zoberie žiakov na takýto titul, by mal v škole prebrať zmysel a poslanie tejto hry, jednotlivé postavy a prípadne na ich konaní to znamená aj spôsobe reči, poukázať na vzťahy a myslenie týchto ľudí. V prípade vulgarit a iných pre deti nevhodných pojmov im vysvetliť, prečo sa tieto výrazy nemajú používať.“ A bol to naozaj jeden z najlepších hercov svojej doby v Československu.

lexx

dyž je to z prostředí lumpenproletariátu a deklasovanejch živlů, kriminálních elementů nepřátelskejch režimu…