Marťas Q9

Mohu požádat o mlčenlivost školního psychologa?

Na škole působí kvalifikovaný psycholog, vlastně několik, s polem působnosti v osobních a školních problémech studentů. Kdyby student zažádal o konzultaci ohledně choulostivých záležitostí, existuje pro něj možnost požádat tohoto psychologa o diskrétnost, tzn. neupozorňovat jak rodiče, tak kantory? Nebo je jeho povinností jakékoli závažnosti nahlásit?

Nejlepší odpověď
Drap

Sám psycholog je vázám jistou mlčenlivostí. Týká se však běžných věcí. Nelze takto jednoznačně odpovědět. V případě, že by šlo třeba o závažný trestný čin, tak to musí nahlásit.

Další odpovědi
Psychotic

Povinnost nahlásit má některé závažné trestné činy vymezené trestním zákonem (§ 177 a 178).

Požádat ho můžeš a viděl bych jako pravděpodobné, že držet slovo bude, povinnost to ale není – bude to na jeho zvážení.