Karlos24

Mohu použít obrázky z webu jako součást webových stránek?

např najdu přes google tlačítko „Potvrdit“ a použiji ho ve svém webu. Nebo nějaký obrázek na pozadí webu?
Není v tom nějaký právní problém?

Odpovědi
anonym

Pokud to budou obrázky (nebo cokoli) deklarované pro ´volné použití´*), můžeš. Jinak vždy podle omezení držitele autorských práv – tedy musíš najít autora a domluvit se s ním na použití jeho díla (uzavřít smlouvu).
Ve většině případů je jednodušší si obrázek vytvořit sám.
😉
*) pro ´inspiraci´ kukni na http://www.zi­ve.cz/clanky/kde-na-internetu-najit-kvalitni-obrazky-zdarma/sc-3-a-158028/

arygnoc

zákon o duševnom vlastníctve (v ČR):

Co se týče stažených textů a obrázků, je možné je užít, dal-li k tomu jejich autor svolení. I bez tohoto svolení je možné užití v rámci zákonné licence, např. pro výukové účely. Takové použití nemůže autor zakázat, má však právo na to, být uveden jako autor.

Další výjimkou ze zákazu užití jsou tzv. volná díla, tj. díla, u nichž uplynula doba trvání majetkových autorských práv, a kdokoli je už může volně užívat (např. hudba W. A. Mozarta).

Za porušení autorských práv hrozí nejen sankce občanskoprávní ve formě náhrady škody a vydání bezdůvodného obohacení, ale také správní pokuta až do 150 tisíc Kč. Možný je i trestněprávní postih, při kterém může být uložen trest odnětí svobody v délce dle okolností až osm let.