JRuzicka97

Mohu opakovat maturitní zkoušku, i kdybych v ní prospěl?

Kdybych třeba z maturitní zkoušky z angličtiny dostal za 2 a já jsem přesvědčen že umím anglicky lépe než celá komise (polovina mojí rodiny mluví pouze anglicky, moje matka je američanka) a považuji se za native speakera (rodilého mluvčího angličtiny)- jinak bych se s mámou ani nedomluvil. Mohl bych zkoušku opakovat? Bojím se že by mi horší známku mohl způsobit rozdíl mezi americkou a anglickou angličtinou, nebo třeba že bych mluvil moc rychle a komise by na to nebyla zvyklá. Je mi celkem jedno co dostanu z ostatních předmětů, ale dostat něco jiného než jedničku z angličtiny by pro mě byla velká potupa. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Arne1

Ano, je to potupa, chápu. Ale angličtina není jedna jak se u nás prosťáčci domnívají. Ani američtina není jedna, a na druhou strany londýnská a oxfordská je taky odlišná. Takže oni zkoušejí to co znají, a pro kvalifikované zkoušení by tam museli sedět rodilí mluvčí znalí více angličtin.
Na tvém místě bych se na to vybodl, maturitní známka z angličtiny je celkem k ničemu. Podstatnější je mít nějaký certifikát CEFR nebo TOEFL. Divím se, že sis něco takového už dávno neudělal.

Další odpovědi
annas

Můžete požádat o tzv. přezkum výsledku maturitní zkoušky. Ale uvědomte si, že vědomosti ústní zkoušky hodnotí vyučující a přísedící. Přítomný musí být předseda maturitní komise – je z jiné školy,. případně místopředseda.

Pokud předseda neovládá dobře angličtinu, dá na doporučení zkoušejících. Ale snad vás učitel natolik zná, že ví, jak, jste na tom.

Ale napřed budete psát „státní“ didaktický test z anglického jazyka. Ten opravuje někdo jiný, zřejmě ale nepřihlíží k rozdílům mezi americkou a anglickou angličtinou.

Ale v obou případech můžete požádat o přezkum, jak jsem uvedla na začátku.

Pravidla pro podání žádosti o přezkum výsledku či průběhu maturitní zkoušky

„Pokud chce maturant podat žádost o přezkum výsledku písemné práce či ústní zkoušky společné části nebo proti výsledku profilové zkoušky, musí tak učinit nejpozději do 8 dnů od chvíle, kdy mu byl sdělen výsledek této zkoušky. "Písemnou žádost o přezkum v těchto případech zasílá místně příslušnému krajskému úřadu, který o žádosti rozhodne ve 30denní lhůtě.“

https://www.no­vamaturita.cz/pra­vidla-pro-podani-zadosti-o-prezkum-vysledku-ci-prubehu-maturitni-zkousky-1404035972.html

Kelt

Vykašli se na nějakou maturitu. Hlavně ji udělej, nezáleží jak, důležitý je ten papír a nepřesvědčuj komisi, že ti v něčem nesahají po kotníky.
Hlavně jim to nedávej najevo, protože pokud budeš někomu svým jednáním dokazovat, že si v něčem lepší, nemusí to s tebou dobře dopadnout. Teda udělej jí a pak si udělej nějakou státní zkoušku z angličtiny, když si přesvědčen, že jsi tak dobrý. Třeba Oxford. To je stejné, jako by předseda matematiků si chtěl opravit známku ze druhé třídy.

Edison

Já jen dodám, že v životě budeš muset skousnout mnohem více potup a mnohem závažnějších. Tohle je taková prkotina, že absolutně nestojí za to se tím vůbec zabývat. Důležitější pro tebe bude v životě angličtinu, a třeba ne jednu, efektivně používat. A na to nepotřebuješ vůbec žádnej papír… Teda… i když… kolegové, co dodávali do USA tramvaje, tak museli mít certifikát na technickou AMERIČTINU.

aliendrone

Ježiš – já jsem rodilý mluvčí ČEŠTINY a obávám se, že pokud bych šel o5 k maturitě, tak bych byl HODNĚ rád, kdybych z češtiny vůbec prolezl! (A podotýkám, že CELÁ rodina primárně doma mluvila ČESKY navzdory marnému úsilí mutter!). ;) :D :D

To, „za kolik uděláš maturu“ má význam pouze pokud se ucházíš o přijetí na nějaký elitnější ústav/školu, je očividné že v tvém případě to tak NENÍ (s ohledem na nereflektování ostatních předmětů). V takovém případě známka nic neznamená (naopak reálná znalost je VŠÍM – a tu dle svého tvrzení máš), ergo se tím vůbec netrap. :)

klumprt

Lidi, vždyť jste ještě nikdo neodpověděl na otázku. Otázka není, jek je mauritní známka důležitá, ale zda lze maturitní zkoušku na vlastní žádost opakovat.

annas

Vy jste reagoval ještě před mou odpovědí. Viděla jsem otázku už včera večer,. našla jsem i zdroj, ale hnala se bouře,. vypnula jsem PC a odpojila i modem.

Už někdy dřív bouře modem zničila, raději se jistím.