danda1234

Mohu odstoupit od mandátní smlouvy ? např. ve lhůtě do 14 dnů.

Uzavřel jsem mandátní smlouvy a spolupráci jsem si rozmyslel a rád bych odstoupil, tak aby nějaké konkurenční doložky nebyly platné např. po dobu 2 let co jsem podepsal. Pro upřesnění mandátní smlouvu jsem uzavřel před dvěma dny.

Odpovědi
anonym

Ne, lze od následujícího měsíce. Pročti si OZ §§ 574 a 575
Doplňuji:
Nejvyšší soud ve své ustálené judikatuře ( rozsudek Nejvyššího soudu ČR sp.zn. 21 Cdo 1276/2001 ) došel k závěru, že konkurenční doložka je závazek synalagmatický, tzn. že oběma stranám plynou z konkurenční doložky práva i povinnosti. Konkurenční doložka musí být sjednána spravedlivě přiměřeně a vzájemně vyváženě pro obě strany. Konkurenční doložku tedy nelze platně sjednat platně bez současného závazku poskytnout Vám, jakožto mandatáři přiměřené peněžité vyrovnání. Jelikož ve Vaší konkurenční doložce nebylo sjednáno žádné přiměřené peněžité vyrovnání, je taková konkurenční doložka neplatná, a tudíž z ní nevyplývají pro Vás žádné práva a povinnosti.
https://www.e­vernote.com/shar­d/s255/sh/327b03e4-42fe-4ec1-892f-97008fee43a4/14a732­e033b75b607922018b5cb7d9­f4

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obchzak/cas­t3h2d10.aspx

ivzez

Podle čeho jste smlouvy uzavřel
(obchodní zákoník platil do 31. prosince 2013)?

Máte-li ve smlouvě sjednáno, jak od ní odstoupit,
postupujte podle smlouvy. Jinak jenom výpověď.

Ale doporučila bych se smlouvou navštívit právníka.
V r. 2014 nelze uzavírat smlouvy podle zákona
platného do konce roku 2013.

I ta konkurenční doložka mi přijde přehnaná.
Pokud vím, lze požadovat „zdržení se konkurence“
po dobu 12 měsíců.

Zároveň by Vás uzavření konkurenční doložky nemělo zbavit možnosti obživy.
Tzn., lze dohodnout, že nebudete pracovat pro (přímou) konkurenci,
ale doložka by Vám neměla znemožnit výkon profese jako takové.

Do budoucna:
Před podpisem jakékoliv smlouvy si smlouvu vyžádejte
domů k prostudování a zkonzultujte ji s právníkem.
Za konzultaci sice zaplatíte, ale určitě o hodně méně,
než by činil případný závazek z konkurenční doložky.