Rommart

Mohu nechat stát automobil na obecním chodníku?

Nejsem řidičem a proto neznám přesně vyhlášku. dnes jsem se stěhoval a známý který mi zajišťoval převoz nábytku stál u domu tak že předními koly byl na tzv. Obecním chodníku. Soused měl výhrady že to nelze.Známý se bránil že při nakládání a vykládání může stát po dobu nezbytně nutnou pro naložení, vyložení,nastou­pení, vystoupení. Bylo mu řečeno že to neexistuje. Je to pravda? Nesmí se v žádném případě a to ani při stěhování nábytku stát na daném pozemku???

Nejlepší odpověď
anonym

Tento problém jsem řešila přímo s policií v Bílovci, když jsem stěhovala kancelář. Do prostoru, kam není vjezd povolen, na chodník apod. lze v případě stěhování břemen vjet a po dobu nezbytně nutnou na tomto místě parkovat.
Takže buďte v klidu.
Váš známý neměl pravdu v tom smyslu, že lze parkovat na chodníku z důvodu nastoupení a vystoupení. Z tohoto důvodu lze jen krátce u chodníku zastavit. Nikoliv na něm parkovat.

Další odpovědi
venkovan

Choodníky nejsou stavěny na zatížení auty, takže pokud na ně někdo najede, může je poškodit. takže, na chodník jen, kde je to povolené a oficiální přejezdy přes chodník do nemovitostí. Výjimečně i přes chodník, kde to jinak nejde.
Nicméně na chodníky se najíždí. leckdo si myslí, že je to v pořádku.

hanulka11

na dobu nezbytně nutnou lze

arygnoc

„nesmie sa v žiadnom prípade“ žiadna vyhláška nepozná.
Dotyčný je blbec, ktorí sa vyskytujú všade.
I keby to bolo zakázané, medziľudské vzťahy by mali fungovať, solidarita by mala dovoliť a pochopiť, že „práve takto“ sa to nakladá lepšie a pohodlnejšie. A je zrejmé, že tam vodič neparkoval.
Takže: dotyčného blbca v budúcnosti ignorovať, prípadne mu pohroziť políciou (drzo, nekompromisne).

honza19hk

tak toho souseda kopni do řiti,jelikož to pravda není,na chodník můžeš pokud tam něco vezeš,ale jen na dobu nezbytně nutnou,tzn vyložíš a musíš odjet nebo přeparkovat..jednou jsem měl podobný pohovor se sousedkou vedle ve cesnic,byl jsem trhat pařezy tatrou 813 8×8 a zaparkoval jsem ji na chodníku před domem,jelikož sinici bych tím uzavřel,protože byla úzaká.Ženská vylezla že se na něm nesmí stát,že to je chodník.Já říkám,když to postavím na silnici tak tu nikdo neprojede a ona,že jsem nějakej chytrej, pak měla ještě nějaký připomínky a já se naštval a zaparkoval ji to p řesně před vrata když chtěla vyjet autem z garáže.
A říkám: te´d jste už spokojená ,nestojí na chodníku ale na vjezdu do domu. Ona se urazila a chtěla zavolat poliše,já jen říkám : myslíte že na tohle mají botičku?? Práskla dveřma a držela hu..bu.

někdy je lepší se s nimi nebavit a vys… se na ně.
Doplňuji:
venkovane: viděl jsi ten chodník u nás?? už na něm nejsou kostky ale železobeton,jelikož když vyjíždím s vyproš´tová­kem,musím zatočit a jakmile zatočím lítají kostky všude.A jinak na něm parkuju pořád,jelikož poldové na to se…rou.
krom toho pokud v něm udělám díru zaleju ji betonem.Ten aspoň chvíli vydrží,dokud se nazčnu točit na místě. a nájezd mi tam nechtějí dovolit,i přesto jsem si ho udělal.

cukrar

Jak může dát někdo bod za odpověď, že se může stát na chodníku na nezbytně nutnou dobu. To je nesmysl.
Takže pane Rommarte, na chodníku se stát nesmí, ať je to chodník obce či můj vlastní. Jediná vyjímka je povolena svislou dopravní značkou.

Výletník8

Není rozhodující, jestli je chodník obecní. Podle §53 odst. (2) zákona 361/2000 Sb. na chodník auto nesmí, pokud není výslovně stanoveno jinak (dopravní značka povolující stání na chodníku). Pokud na místě není dopravní značka a nemáte výjimku od silničního správního úřadu, může být řidič za vjetí na chodník po právu postižen. Pokud stěhujete a stojíte nezbytně nutnou dobu, můžete se postihu bránit argumentací § 2 odst. (2) přestupkového zákona 200/1990 Sb. (obdobně popsané situaci přiměřeným způsobem odvracíte větší škodu). Závěr: soused měl pravdu, ale není pravda, že „v žádném případě“. Nedejte na ty, kdo zde lenost podívat se do předpisů nahrazují sebejistým vyjadřováním.

Michálek1245

Soused evidentně sympaťák. Ale jak to tu píše spousta lidí. Po dobu nezbytně nutnou pro naložení a vyložení lze stát. Samozřejmě nesmíte ohrozit ani omezit. Takže není úplně ok stát třeba ve vjezdu, ale o kousek dál. U nás firma na vyklizení nemovitostí v Praze https://chcivy­klidit.cz/ taky najela až před dům, kde je zákaz vjezdu. Ale přeci to nebudeme nosit sto metrů, že?

zden28

Zákon o silničním provozu § 53 (2) Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku … užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.
Zákon o pozemních komunikacích: Pozemní komunikace se dělí na tyto kategorie: a) dálnice, b) silnice, c) místní komunikace, d) účelová komunikace. Z judikatury: Definici pojmu „chodník“ český právní řád neobsahuje. Výraz chodník je nutné chápat shodně jako v běžném životě: chodníkem bude část ulice nebo silnice určená pro pěší zřetelně oddělená od ostatní komunikace (zpravidla zvýšeným obrubníkem), která často lemuje zástavbu, resp. oplocení pozemku, na straně jedné a ostatní komunikaci na straně druhé. _ V § 52 (7) Nakládání a skládání nákladu na pozemní komunikaci (míněna zřejmě silnice) je dovoleno jen tehdy, nelze-li to provést mimo pozemní komunikaci. Náklad musí být složen a naložen co nejrychleji a tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. — _ Dopravní expert připouští, že okolnosti někdy nenechávají jinou možnost, než na chodníku dočasně auto zaparkovat. Takové řešení by ale lidé měli volit jenom v krajním případě a prostor pro chodce zabírat co nejkratší možnou dobu. „Zdržujte se u vozidla, abyste příchozím policistům objasnili svůj důvod, označte auto vzkazem ‚stěhování‘ apod. Ponechte průchod kočárkům, seniorům nebo invalidům. Takovéto mimořádné situace nezneužívejte! Máte-li skutečný důvod a nebylo možné zastavit jinde, policisté obvykle (?) vaši situaci pochopí,“ uvádí své rady Robert Vacek (je to dost na vodě; pokutu však lze odmítnout) https://www.bles­k.cz/clanek/re­giony-praha-praha-zpravy/447744/mu­site-autem-stat-na-chodniku-expert-radi-jak-se-vyhnout-pokute.html

petrdostal

Já jsem u nás před domem taky parkoval na chodníku a nikomu to nevadilo. Mně to ale přišlo divný, o auto jsem se docela bál, ale byl jsem línej si pokaždý otevřít vrata. Letos jsem si koupil pohon na vrata https://www.po­honnavrata.cz/ a je to taková paráda. Už zajíždím na pozemek, takže se auto nikde neplete.