Eicul

Mohu nechat pojistku na auto na původního majitele?

Mohu nechat pojistku na původního majitele vozu, když sme se tak domluvili? Automobil mám přepsany, pojistku jsme nechali beze změny a teď řeším, že prý za to může být i pokuta?

Nejlepší odpověď
Funna

sice lze uzavřít pojisnou smlouvu, která je napsaná na jinou osobu než je majitel auta, ale je to tak, že je v pojistné smlouvě zapsán jako pojistitel a majitel auta jako pojistník…a to v tvém případě takto není…
takže odpověď je – nelze…musela by se sepsat nová smlouva, která splňuje to, co jsem napsala výše…
a dělá se to běžně hlavně v rodině – rodič – dítě, protože dítě nemá žádný malus (sleva za bezhavarijní roky)…nevýhoda je v tom, že si dítě „nevyjíždí“ roky, které také hrají v ceně pijištění a když se něco stane, strhne se malus rodiči i na jeho pojistku za druhé auto…

elkone – nemusí – je to přesně tak, jak jsem to popsala…nenapadlo tě třeba, že se auto nemusí prodat, ale že se dá darovat, že ho můžeš dostat od rodičů a ti ti jako svému dítěti věří a proto si myslí, že nemusí být jiná pojistka…

Další odpovědi
JirkaKV

Předpokládám, že se jedná o vztah v rodině nebo podobně. O cizího člověka Vám pravděpodobně nejde. Pojistník můžete být Vy, pojištěný např. Vaše dcera. Pojištění platíte Vy.

Dochy

V pojistce je uveden majitel vozu. Přinejmenším je nutné tuto změnu nahlásit pojišťovně. Pokud zavoláte na asistenci pojišťovny, určitě vám sdělí zda lze jen provést změnu ve smlouvě, či zda je nutné uzavřít smlouvu novou. (neznám konkrétní podmínky ani nevím, zda je toto dáno zákonem, nebo může mít každá pojišťovna v tomto ohledu podmínky jiné).

Elkon: Nejsem si jist jak to přesně Funna myslel, ale přinejmenším jeden z možných výkladů první věty je, že ve smlouvě je majitel vozu uveden – což by bylo správně. Věta č.2: Obvyklý a přirozený postup, jen vyjímečně je pojistník jiný než majitel vozu (pokud je majitelem F.O.).

----- oprava a doplnění -----
neřešte prosím co za hloupé teorie píšu ohledně odpovědi uživatelů Elkon a Funna (přesto to tam nechám jinak by zas diskuse byla nekonzistentní)

Co se otázky týče, na základě Arneho protestu jsem byl donucen dohledat nějaké další předpisy a výsledek je:
Pokud zavoláte na pojišťovnu, uděláte dobře, nic tím nezkazíte 😉

Ale pojišťovna vám dle zákona pojistku ukončí a musíte (resp nový majitel/provo­zovatel vozu) uzavřít novou.

Arne1

Především by se mělo ujasnit, zda došlo k nějakému právnímu úkonu. Bylo vozidlo prodáno / darováno nebo jen zapůjčeno ? Pokud bylo jen zapůjčeno, tak není co řešit – i když by bylo správnější kdyby byla pojistka na toho kdo s ním jezdí.
Pokud bylo prodáno / darováno, tak jde o právní akt který ruší platnost pojistky, Při případné nehodě může pojišťovna vycouvat z plnění.

elkon

Co to je za pitomost, ta pojistka musí být na majitele vozu.Při prodeji se pojistka zruší a uzavírá ji nový majitel.

cukrar

Eicul a ostatní,
vozidlo musí být pojištěno. Nikde se nepíše, že musí být na jméno osoby zapsané v techničáku.
Pokuta tedy být nemůže. Ale toto řešení vůbec nedoporučuji, páč nemáte jistotu, že zítra prodejce nezruší smlouvu a Vy budete bez pojištění.
Již mnohokrát se řešili v jiné poradně, co s tím, když to prodejce zrušil, ale byli jsme domluveni, že to nezruší..
Uzavřete vlastní pojištění.

Kryšpín

V případě dopravní nehody pojišťˇovna nebude plnit

cukrar

Kryšpíne, proč by neplnila?

Funna

dochy…myslelA jsem to tak, jak jsem to napsalA…majitel pojistky (pojistitel) je jiný, než majitel auta (pojistník)…a to že jsou na smlouvě oba uvedeni, je z mém příspěvku napsáno také…co je na tom nejasného?

Dochy

Á tady jsem zas udělal kiks, asi,… že jsem vás prohodil… sorry… teď mám sám bordel v tom kdo komu na co odpovídá…

V každém případě majitel vozu musí být ve smlouvě (bavíme se o pov. ručení doufám) uveden a změna vlastníka znamená nutnost uzavřít novou poj. smlouvu.

V odpovědi máš ještě chybu v terminologii pojistník/pojiš­těný/pojistitel.
Pojistitelem je pojišťovna
Pojistník je ten co uzavřel smlouvu a platí ji (resp. ručí za placení a další náležitosti) – a může být různý od majitele či provozovatele vozidla.)

Funna

jo máš pravdu, mám to blbě…má tam být pojištěný…
a je to jedno, jestli se jedná o povinné, nebo havarijní…je to u obou stejné…

Arne1

Dochy: Plácáš nesmysly. U pojištění aut nelze změnit majitele.

Dochy

CSOB, všeobecné podmínky, čl.5, 1a)
Pojištěný je vedle povinností stanovených obecně závaznými právními předpisy dále povinen:
pojistiteli bez zbytečného odkladu oznámit všechny změny týkající se skutečností, které jsou obsahem pojistné smlouvy (zejména
změnu vlastnictví či spoluvlastnictví majetku, k němuž se pojištění vztahuje apod.) a všechny změny v identifikačních údajích
pojištěného (zejména změnu v adrese skutečného/trvalého bydliště pojištěného),

takže ČSOB to nevylučuje 😉

Ale OK, hledal jsem dál a u zákona o povinném ručení je uvedeno:

Pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona zaniká

  1. dnem, kdy pojistník, … nebo vlastník vozidla, …, oznámil pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla,…