samicek333

Mohu napsat dvě tečky na konci věty?

Právě něco píšu a nevím jak to napsat, aby to bylo správně. Na konec věty mi vychází zkratka, která má na konci tečku. Jenže když jí tam dám, mám tam pak připsat i druhou? To je divné, že by tam byly dvě za sebou…
Doplňuji:
annas: moc děkuju, už si to budu pamatovat :)

Nejlepší odpověď
annas

Jestliže věta končí jakoukoli zkratkou s tečkou (např. apod., atd., aj., s. r. o.), další tečka se na konci věty už nepíše, věta tedy končí jednou tečkou.
Totéž platí i o datu na konci věty: Příspěvky prosím zašlete do 13. 4.

Pro ověření.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=160
Doplňuji:
Ad Alesh. Odpověď na dotaz – viz diskuze.

Další odpovědi
Alesh

Jen by mě zajímalo, jak rozpoznat od sebe:

Viděl jednoho.
Viděl prvního.

Kdyby se to mělo napsat pomocí číslice, obojí by bylo:

Viděl 1.

huxa

alesh-spíš bych chtěl vědět, koho napadne, že „viděl 1“ znamená „viděl jednoho“ :D tak možná viděl jedničku

annas

V češtině jsou pravidla – vidět jednoho – koho jednoho? Vidět prvního – koho? Chybí počítaný předmět.
Nutný je rovněž kontext, tedy východisko a jádro atd… Jednoho ((z nich) jsem viděl … Prvního (z uvedených) jsem viděl…

samicek333

Alesh: Když se píše nějaký delší text, tak se číslovky až na letopočty píšou slovem.

annas

Není zač.