ReHu

Mohu nahradit podpis razítkem – podpisem?

Pokud si nechám zhotovit razítko podle ručního podpisu, můžu jím podepisovat výdajové pokladní doklady v účetnictví? A potvrzení o přijetí platby při přebírání zboží na dobírku?
A co vydané faktury a příjmové pokladní doklady?
Díky.

Nejlepší odpověď
ivzez

Pokud vím, musí být doklady podepsány vlastoručně,
nemusí ale obsahovat razítko
(razítko lze nahradit vlastoručním podpisem, nikoliv naopak)…

Další odpovědi
led

Na originálnych dokladoch v účtovníctve sa vyžaduje vlastnoručný podpis.
Originál dokladu , kde je požadovaný vlastnoručný podpis, nie je považovaný za právoplatný, pokiaľ tam ten podpis nie je, použitie razítka podpisu miesto vlastnoručného podpisu nepotvrdzuje pravosť originálu.
Dodatok
je to tak, ako píše mosoj, stačí 1 pracovník, ktorý neuhne z dikcie zákonov a predpisov (ktoré niekedy sú nedotiahnuté) a zaznie otázka kontrolovaného „Prečo práve na mňa pripadol tento xxx (xxx si ľubovoľne zameňte)?“
PS.
text odpovedi pochádza z úst pracovníčky Daňového úradu.
Citácia v dodatku pochádza z mojich úst.
Na čo si ešte dať pozor, opäť perlička z úst daňovej kontroly:
„účty na účtenkách z termotlačiarní časom vyblednú, ale farba razítka a pera zostáva, preto aspoň na rube účtenky si urobte poznámku, k čomu patrí účtenka“

mosoj

Je to tak jak píše ivzes a také tak jak píše gagaga ( nikdo to nezkoumá) . jenomže jednou se to ucho utrhne.

Filip1135

My s https://www.ob­chodrazitek.cz/pod­pisove-razitko.html doporučujeme razítkovat svůj podpis pouze na nabídky a faktury. Určitě ne smlouvy a dokumenty, kde se očekává vlastnoruční podpis. Zkrátka u hromadných tiskovin ano, u dokumentů vydaných obvykle v jedné/dvou kopií nikoliv.

gagaga

Ja cela leta podnikani " podepisuji " pouze razitkem.
Na mnou vystavene faktury davam 2 razitka.
Jedno se jmenem a sidlem firmy, a druhe podpisove.

  • iv-

ReHu

Tak jsem trochu zmatená. Fakt nevím, jestli jo nebo ne.
Účetní je trochu perfekcionalista, tak se ho ptát nechci.
Ale včera jsem dodělávala účto pro DPH a ty podpisy mě fakt deptají. Už se často ani podpisu nepodobají. Jen klikyhák propiskou.
A oproti tomu razítko, které jsem zkoumala, jestli je psané nebo ne.

gagaga

ja si osobne myslim, ze to ani nikdo nezkouma
vzdyt to neni ani poznat :)
sama se ted bojim take zeptat me dan. poradkyne :)
ja to necham tak jak to je
:)

  • iv-

ReHu

Právě. Není to skoro poznat.
A......prosím, na podpisu máš modrý nebo černý inkoust? Protože modrých je víc odstínů. Dík.
Zkusila bych to a uvidím, co na to účetní a řidiči, co vozí zboží 🙂

gagaga

ja mam modry , ale nejak jsem o tom nepremyslela

led

a čo na to hovorí daňová kontrola?

gagaga

led, ja to ted napsala sve dan. poradkyni, tak az mi odepise, tak se sem vratim..

  • iv-

ReHu

Super. Jsi zlato 🙂

gagaga

tak mi odepsala ( popsala jsem ji " situaci " :) : ..kopiruji ( je to moje dan. poradkyne ( zaroven znama – proto tykani ) ..

klidně razítkuj dál.
Zákon neukládá podpis ani razítko. Na faktuře musí být IČ a DIČ, sídlo firmy a údaje o zápisu živn. listu..
A to máš.

Podívej se na faktury od elektřiny, telefony atd. –kdo tam má podpis nebo razítko nebo podpis v razítku?
Tak klid. A nenech se strašit někým, kdo se ani nepodívá do zákona a vymýšlí teorie.

ReHu

OK, dík. To jsou faktury. Co příjmové a výdajové doklady? Ty mě deptají nejvíc, když je vypisuju pro účetního.

led

V mene kolektívu nezrelých „účtovníkov“ ďakujem Lady gagaga -iv- za informáciu. :)
PS.. Ale aj tak by som sa veľmi nespoliehala v praxi to totiž vyzerá v zmysle "
Základna veta o Dani z príjmov
1 – Daňová kontrola má vždy pravdu
2 – ak Daňová kontrola nemá pravdu, platí bod.1. Základnej vety o Dani z príjmov

gagaga

:)
jen jsem tu informaci zprostredkovala…ne nadarmo mam : zprostredkova­telskou cinnost :)
jen tentokrat za ni nebyle zadna provize ..beeee
;(

  • iv-

led

a čo dobrý pocit? :P

gagaga

ten zazivam jen pri pohledu na vypis z uctu :p