Mohu na 1 ŽL sdružovat lidi poskytující služby, a pouze jim takto nabízet brigádu? Co by to obnášelo právně a danově?

Odpovědi
Jambalaya

Vše otázka je dosti nesrozumitelná, jak to myslíte „sdružovat lidi poskytující služby na 1 ŽL“?
Dalo by se přdpokládat několik variant.

  1. všichni si pořídí ŽL a můžou své služby poskytovat
  1. přímo
  2. budou je fakturovat vám jako subdodávku
  3. vytvoříte společně sdružení za účelem podnikání dle obč. zákoníku
  1. nepořídí si ŽL a jejich služby budete fakturovat vy, pak ale musí třetí osoby mít nějaký statut vůči vám, což je:
  1. zaměstnanecký poměr případně DPP či DPČ, to by připadalo v úvahu brigádně
  2. jiný subdodavatelký poměr např. služby dle autorského zákona, či jiných právních předpisů
  3. příležitostná pomoc třetích osob na kterou by se vztahovat §10

Příklad: Jste zedník. Potřebujete však klientovi poskytnout i elektroinstalační práce. Ty sám o sobě poskytnout nemůžete i když to umíte, neb jste zedník. Můžete však tyto práce klientovi fakturovat jako subdodávku třetí osoby, zaměstnance elektrikáře, neb příležitostný přivýdělek souseda, který má samozřejmě potřebné zkoušky.
Jinak tuto služby fakturovat nesmíte. Tedy podle zákona 🙂