Mima3

Mohu mít v soukromém solárním klubu trubice které neodpovídají normám? Upozornila bych na to své členy před vstupem třeb

Doplňuji:
Trubice neodpovídající normám, nejsou nekvalitní, jen jsou silnější a musí se zkrátit opalovací doba. 🙂

Nejlepší odpověď
mosoj

Nemůžeš. Jo, jo jen na to upozorni a také okamžitě končíš.
Doplňuji:
Tady nejde o elektro předpisy ale o typ a množství UV záření !!!!!!
Něco jsem o tom kdysi četl kde psali že ne každá trubice je vhodná ze zdravotních důvodů. Myslím si že tě návštěvy hygieny nemine !! Stejně budeš muset mít jejich vyjádření.

Další odpovědi
anyone

Nemúžeš, protože bys překročila povolený limit 0,3W/m2 vyzařování UV.
Nejedná se o ČSN (viz Dochy), ale závazné hygienické směrnice EU, podmínky Živnostenského zákona a ostatní platnou legislativu ČR.

Tzv. solární klub je nelegální, každý provoz solárií podléhá přísným podmínkám:

  • Personál musí mít zdravotnickou kvalifikaci.
  • Provozovnu schvaluje inspekce Okresního hygienika.
  • Přístroje musí mít atest Hlavního hygienika ČR (např. počitadlo provozních hodin trubic).
  • Viditelné tabulky opalovacích časů.
  • Minimální věk klientů – od 18 let.
  • Provozní řád a další zákonné podmínky.

Při kontrolách ČOI neprošlo 80% českých solárek.
(Samotný dotaz na laické poradně nenasvědčuje o profesionalitě provozovatele).

Detaily níže:
http://www.da­ma.cz/zdravi/jak-vybrat-vhodne-solarni-studio-129
http://tn.nova­.cz/bin/mobile/in­dex.php?article_id=160152
http://www.co­i.cz/solaria-nevaruji-spotrebitele-pred-riziky-uv-zareni-nc367/
http://ekonomi­ka.idnes.cz/so­larium-budte-opatrni-0vp-/test.aspx?c=425931
http://www.lu­xura.cz/chci-provozovat-solarium-jak-na-to-d129/
http://www.lu­xura.cz/chci-provozovat-solarium-dil-2-d131/
http://www.bu­sinessinfo.cz/cs/clan­ky/provozovani-solarii-1633.html

Zdroj: http://instin­kt.tyden.cz/ru­briky/ostatni/te­ma/smrtonosna-solaria_24589.html

Dochy

Na rozdíl od ostatních si nejsem jist. Nám na školení (elektro) říkali, že normy nejsou závazné, ale doporučující. Dodržení norem se bude řešit až dojde k průšvihu. Pak v poho bude ten, kdo měl bezpečnost dle norem, nebo prokazatelně lepší… 😉

Ale bude záležet na konkrétní právní úpravě v dané oblasti…

A ani podepsaný souhlas návštěvníka Tě nezbaví zodpovědnosti z případných úrazů.

led

Nie, výnimku z noriem (bezpečnostných, zdravotných, elektro) nemá ani súkromný podnik. Majiteľ, prevádzkar plne zodpovedajú za bezpečnosť svojich hostí.

marci1

Ne.

elektrikář

Nekvalitní trubice jsou zdravotně závadné velké riziko popálení kůže

Emefej

Rozhodně to nedělej, v případě pozdějších zdrav. problémů nestačí ani písemný souhlas poškozeného návštěvníka.

ponovotny

co myslíte tím, že neodpovídají normám? Trubice do solárií se odlišují výkonem (80–100W)- tyto trubice nezaměníte, protože jsou různě dlouhé. Potom máte trubice s reflektorem a bez něj – kde trubice můžete měnit a reflektorové dávají lepší opalovací výkon. Potom existují uv trubice, které nejsou pro opalování a tam vůbec netuším, jestli by vám odpovídaly délkou do patic, ale hlavně by to nemělo smysl, protože není uv-a jako uv-b a u opalovacích trubic máte přispůsobené spektrum uv pro opalování a jiná spektra uv vás akorát popálí a to už nemluvím o riziku rakoviny kůže.
Pokud tedy hovoříte o opalovacích trubicích, zkuste mi napsat interní poštou o jakou záměnu konkrétně jde a já vám zkusím odpovědět. Kdyžtak mi také objasněte co myslíte „soukromým solárním klubem“.
V principu vám nikdo nebude vyčítat, pokud váš přístroj bude opalovat lépe. Doporučenou dobu opalování stanovujete vy. Problémy v kontrolách solárií jsou rázu, že provozovatelé nevyměňují trubice po odsvícených hodinách ( tím dochází k tomu, že ochranná vrstva na zářivkách se vypálí a poklesne uv-b proti uv-a a tedy se méně opálíte a více se ozařujete škodlivým zářením) a dále provozovatelé podceňují čištění přístrojů mezi výměnami trubic ( čímž dochází k zaprášení vnitřních stěn akrilátových desek, což zapříčiní rapidní snížení opalovacího výkonu). V prohřešcích, které řeší kontroly jde tedy vesměs o to, že přístroje více-méně neopalují.

Doplňuji:
ještě doplním – pokud máte na mysli 160W trubice, tak tam záleží na tom, že trubice více hřejí a tedy přístroj musí zvládat chlazení

Dochy

Ono to prudké opalování asi nebude nic moc. Proto to ty normy omezují. A co mně se týče, tak bych do solárka nevlez ani kdyby bylo vše dle norem.