Lucyfer

Mohu mít propustku na cokoli? Musí mi to na místě, kam jdu, vždy potvrdit?

Řekněme, že chci jít z práce o půl hodiny dřív domů… protože chci jít třeba ke kadeřnici.
Už se nepracuje, čekáte jen na to, až budete moct si píchnout odchod…

Propustku jsem si brala zatím jen lékaři, pokud vím.

Nejlepší odpověď
da ny

Ano, zkuste donést propustku, potvrzenou od kadeřnice, pedikérky, masérky, z řeznictví nebo obchodu, odevzdat zaměstnavateli.
Pak mi sem napište, jak na razítko reagoval. ;D
Pustit Vás vedoucí může i bez propustky (pokud bude chtít). Pokud máte přesčas, lze ho i takto vybrat .

Další odpovědi
Malvína

To by se vám vysmáli. Raději bych se s nadřízeným domluva na dřívějším odchodu. Propustka se na takové záležitosti opravdu nevztahuje.

Filip84

Pracovněprávní vztah podle zákoníku práce je, až na určitá specifika, která vyplývají z přesahu veřejného práva do práva pracovního, protože u nás je právo na práci konstitučně subsumovaným právem, normální smluvní vztah, jako třeba pronájem auta, nebo smlouva o dílo.

Platí v něm, tedy, zásada legální licence a zásada pacta sunt servanda. Co přímo nezakazuje jedné nebo druhé smluvní straně, či oběma, platné právo, může být smluvně dojednáno (téměř) jakkoli, pokud to neodporuje právu e ratione materiae. A takové ujednání je pak závazné pro obě smluvní strany, podle zásady pacta sunt servanda.

Obecně platí, že zaměstnanec má konat práci, která je sjednána v pracovní smlouvě, podle popisu práce, v zaměstnavatelem určené pracovní době, osobně a nejlépe, jak je toho schopen podle svých schopností, zkušeností, osobních vlastností atp. Zaměstnanec nesmí konat práci, v některých případech ani být na pracovišti, pokud tak stanoví platné právo (např. má-li nakažlivou chorobu, nebo je pod vlivem pervitinu, je-li uznán dočasně práce neschopným). Zaměstnanec nemusí konat práci, pokud tak stanoví platné právo (např. mu zemřel fotr), a v některých případech má pak ze zákona nárok na náhradu mzdy, v některých nemá.

Stejně, jako může být např. smluvně ujednáno, že zaměstnanci náleží – taková a taková – náhrada mzdy i v případech, ve kterých mu nenáleží podle zákoníku práce, nebo mu náleží sice v případech, ve kterých mu náleží podle zákoníku práce, ale ve větší výměře, než jaká je minimální zákonem subsumovaná, může být smluvně ujednáno, že může zaměstnanec nebýt na pracovišti i v jiném případě, než ve kterém mu to umožňuje platné právo. Příkladem je třeba home office, nebo zaměstnanecký bonus ve formě volna na 1. září, pokud zaměstnanec je rodič a jeho fakan jde poprvé do školy.

Jestli se Ti, tedy, podaří se zaměstnavatelem ujednat, že můžeš opustit pracoviště 1/2 hodiny před koncem pracovní doby, protože si jdeš nechat opravit hlavu, tak takovému ujednání nic nebrání, jinými slovy, není nikde v zákoně zakázáno, aby zaměstnavatel umožnil zaměstnanci opustit pracoviště 1/2 hodiny před koncem pracovní doby za příčinou opravy hlavy, nebo opravy nehtů, nebo něčeho podobného, ani tomu nebrání, stare decisis et non quieta movere závazná, judikatura, ani právní usance, mrav, obyčej, prostě nic.

Ale protož jde o smluvní vztah, musí s tím souhlasit obě strany, projev jejich vůle musí být výslovný, v tomto případě i písemný, musí být vykonán zcela svobodně, zejména nikoli pod nátlakem, v tísni, za nápadně nevýhodných podmínek etc.

Pak ano, pak můžeš dostat „propustku“ a jít si, třeba, s kozlem na masáži vemene. V opačném případě – logicky – nikoli.

Dochy

Propustku si můžeš vzít na cokoli, ale nedá ti to právo požadovat po zaměstnavateli náhradu mzdy, ani uvolnění ze zaměstnání. Jaké jsou práva a povinnosti je uvedeno v zákoníku práce, příp. dalších dokumentech vydaných zaměstnavatelem (ty ale musí být v souladu se zákoníkem práce). Standardně máš právo na uvolnění ze zaměstnání a náhradu mzdy k nutné návštěvě lékaře a k tomu potřebného času (cesta tam a zpět, čekárna,…) a na některé další věci (doprovod dítěte k lékaři, pohřeb člena rodiny,…
K prokázání účelu nepřítomnosti zaměstnavateli obvykle slouží propustka – ale zaměstnavatel není povinnen ji vyžadovat, mým posledním zaměstnavatelům vždy stačilo vyznačit důvod v systému docházky.
Pokud chceš jít o půl hodiny dřív domů stačí se domluvit se šéfem/mistrem… Třeba na výběr náhradního volna, nebo na napracování později, nebo třeba i na neplacené volno. Ale jde o dohodu, nemáš právo sama zdrhnout ze zaměstnání s tím, že se Ti chtělo.

Lucyfer

Děkuji :D