registronic

Mohu mít odkouření pro plynový kotel přes stěnu?

Dobrý den, bydlíme v bytě a chceme vyměnit starý plynový kotel za nový. Někde sem slyšel, že teď musí být směřován do komínu ale u nás nejsou komíny vyvložkované a i navedení do komínu by bylo komplikované. Může odkouření u toho nového kotle vést stejně jako u starého přes stěnu? Případně jaké jsou podmínky a co musí takové odkouření splňovat (délka komínu,…)?

Děkuji

Odpovědi
Drap

Za určitých podmínek je to možné. Nad vývodem nesmějí být okna, mohou být pod určitým úhlem. Měla by to řešit norma ČSN 73401 / 2008

gecco

Pokud budeš měnit stávající kotel za ´stejný´, nemusíš měnit (v zásadě) nic (pokud je dimenzování současného odtahu spalin dostatečné, nemusíš do něj zasahovat).
___
Pokud budeš měnit kotel za výrazně jiný (např. nový chceš kondenzní), vřele doporučuju, aby sis nechal udělat projekt – jde o takovou investici, že náklady na dobrý projekt jsou nedůležité…

mosoj

Turbokotle a atmosférické kotle se od letošního září nesmí vyrábět. Koupit se ještě dají ze zásob, ale od roku 2022 budou smět být namontovány jenom kotle kondenzační.
Je třeba se důkladně poinformovat na to odkouření. Každopádně ale kondenzační kotel musí mít odkouření koncentrické. To jest trubka v trubce. Vnitřní trubkou odchází spaliny a vnější se nasává vzduch ke spalování. Dále vyvstává problém kam s kondenzátem. Má to ale platit pouze pro kotle nad 10 kW.
Totéž platí i pro kotle uhelné. Od příštího roku musí mít každý emisní štítek a od roku 2022 nesmí být jiné kotle než automatické a dřevo se bude smět spalovat jen ve zplyňujících kotlích. Budou za to pokuty až 50 000 Kč.

Dochy

Mosoji. Jaks prisel na to, ze kondenzacni kotle MUSI mit odkoureni koncentricke? Je to jen preferovany zpusob…