Svejzy

Mohu mít nárok na propustku do práce z důvodu konzultace operace matky?

Odpovědi
Drap

To neni propustka do práce, tam se nastupuje dobrovolně, ale propustka z práce. Myslí, že nárok na proplacení neni, ale vedoucí ti na požádání jistě propustku dá. Později to nadpracuješ, nebo ro nebudeš mít proplaceno.

Filip84

Zákonnou překážkou v práci by bylo, pokud bys matku k tomu lékaři vezl, protože je např. v dočasné pracovní neschopnosti, nebo je invalidní. To je zákonná překážka v práci, dokonce s náhradou mzdy, lidově se tomu říká „paragraf“ a vůbec nemusí jít jenom o nezaopatřené dítě. Osoba blízká to je, tedy je i nárok.

Pokud Ty jenom si pojedeš o něčem povídat s lékařem stran zdravotního stavu Tvé matky, tak to zákonná překážka v práci není. Můžeš o volno zaměstnavatele požádat, ale zaměstnavatel může říci: „Ne!“. Je pak jenom na Tobě, jak se k tomu postavíš, jestli si, třeba, nenajdeš jiného zaměstnavatele.