England1522

Mohu mít jako muž dvě příjmení?

Dobrý den,
chtěl bych se vás rád zeptat, zdali mohu jako muž mít dvě příjmení? jedno mám po otci a z osobních důvodů bych rád nosil i příjmení po svém dědovi, vzor např. Dominik Novák Novotný.

Děkuji moc za každou odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

§ 70 "Občan může užívat více příjmení pouze za těchto podmínek:

  1. nabyl-li je podle dříve platných předpisů a je oprávněn je užívat podle tohoto zákona, anebo
  2. prohlásil-li souhlasně při uzavírání manželství, že příjmení druhého snoubence užívajícího více příjmení bude jejich příjmením společným, anebo
  3. prohlásil-li při uzavírání manželství, že spolu se společným příjmením bude užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí,20) nebo
  4. jde-li o příjmení dítěte po jeho rodičích, kteří jsou oprávněni užívat více příjmení, nebo
  5. nabyl-li je v souvislosti s osvojením. "

Zákon č. 301/2000 Sb., aktuální znění z 15. 8. 2017

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-301

https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/podminky-uzivani-vice-prijmeni-18423.html

Další odpovědi
Drap

I muž může mít dvě příjmení. První možností je, že se v rodině, kde se dvě příjmení používají, narodí. Druhá možnost je, že při sňatku si nechá příjmení své a manželky. Poslední možnost je spíše teoretická. Při vážných důvodech můžeš požádat o změnu příjmení, zvláště v případě, že jedno z nich je hanlivé a podobně. Jinak se taková změna v podstatě nepovoluje. Novák ani Novotný hanlivá nejsou, takže ti zřejmě vyhověno nebude.