JájsemRaibek

Mohu „knoflíkovou“ baterii vzít do prstů, aniž by se vybila?

Říkal jsem si při výměně baterie např. v hodinkách, jak ji mám vlastně chytit. Je velmi malá a tudíž kapacita nebude tak velká jako u klasického AA článku.
Mohu navíc tuto knoflíkovou baterii vybít jen tím, popř. snížit její kapacitu, pokud ji uchopím mezi dva prsty? Samozřejmě, že jedním prstem se dotýkám + a druhým -.

Nejlepší odpověď
hapiky

Mezi prsty je velký ohmický odpor, tudíž malý odběr proudu. Mokré či zpocené ruce odpor snižují ale ne zásadně. Trvalo by dlouho než by jsi ji mezi prsty zcela vybil. Ovšem třeba na jazyku by byl odběr proudu mnohem větší.

Další odpovědi
aliendrone

Bez obav, odpor suché lidské kůže je cca 50kOhm, tudíž pro 1,5V by případný proud vycházel na 0,03 mA, což je prkotina i pro pidibaterčičku. (Pro představu – slabá LED dioda k rozsvícení vyžaduje cca 500× větší proud) Klidně ji tedy můžeš vyměnit holou rukou bez obav z vybití.

Jediné na co si dej pozor, abys neměl prsty nějak hodně zpocené či zasviněné – ani ne tak kvůli vybití, jako spíš kvůli korozivním vlastnostem potu, které se můžou podepsat na kontaktech, pokud na baterce ulpí v hojné míře. (může se v důsledku případné koroze zvýšit přechodový odpor).

Arne1

Nedávej si mezi prsty alobal. Pak se nemusíš bát že ji vybiješ.

dubraro

Zbytky potu a nečistot z rukou mohou vytvořit částečně vodivou stopu mezi póly článku, které dělí jen několik desetin milimetru izolantu, a tím urychlit vybití.
Články se do hodinek vkládají plastovou pinzetou.

Emefej

Nešmatej na to v plechových rukavicích.