tanyya

Mohu jít k soudu „s holýma rukama“?

Máte někdo zkušenosti s vymáhím pohledávek z ústní dohody a jak se k tomu staví soudy? Nemám téměř nic v ruce, ale mohu u soudu dokázat, že dotyčný není žádný svatoušek a že řadu let neplatí daně a tak dále. Může mi to pomoct, aby soud věřil mě a uložil mu zaplatit mi dluh? Jinak už opravdu nevím, nechci aby mu to prošlo. Navysvětlenou – s tím člověkem jsem přišla do kontaktu při provozování bazaru, vžycky se choval slušně, když jsem ale končila, měl mi ještě zaplatit za nábytek, který si odvezl k sobě domů a už se neukázal…

Nejlepší odpověď
Drap

Soud moc nedá na to jestli je někdo svatoušek, nebo ne. Toho zajímají důkazy. Pokud byla jen ústní dohoda a svědci nejsou, tak je šance velmi malá. Je třeba zvážit, zda to raději nehodit za hlavu, než ještě ztratit za advokáta, za soudní výlohy a podobně.

Další odpovědi
anonym

Advokáti tomuhle říkají „unést důkazní břemeno“.

  1. pomluvy naopak ubírají na věrohodnosti a nemají důkazní váhu.
  2. Policie neradí v právních záležitostech, maximálně sdělí, že lze podat trestní oznámení (bez záruky výsledku a kromě toho by byla první, která by se dožadovala důkazů).
  3. Nebyl tam alespoň řidič při odvozu nábytku jako 3. osoba? Pokud byl nábytek v bazaru, musí existovat nabývací doklady. Pokud jste ukončovala provoz bazaru, měla by tam být závěrečná inventura.

(V případě důvodného podezření na krádež či defraudaci, by mohla policie nařídit (po schválení soudcem) domovní prohlídku.)

  1. Soudní náklady hradí strana, jež prohrála, takže by se vynaložená investice vrátila.

anonym

Záleží na tom, zda máte svědky na to, co si Váš dlužník odvezl. Kdybyste měla alespoň fotodokumentaci, byla by to výhoda.
Smlouvy a dohody se dají uzavírat i ústně, ale potom právě v takových případech, jako je ten Váš, záleží na schopnosti žalující strany, co vše je schopna prokázat. Od nábytku nejspíš doklady o jeho pořízení mít budete. Teď by ještě byl dobrý svědek, který dotyčného „kupce“ viděl jej nakládat a odvážet.
Osočování Vám v ničem nepomůže. Soud nebude přihlížet k ničemu jinému, než k tomu, co jste schopna dokázat. Uvědomte si, že v případné soudní pře nepůjde o to, zda Váš dlužník něco dluží úřadům. Pokud jste si vědoma toho, že stát podvedl na daních, můžete finanční úřad vyzvat k tomu, aby u dotyčného provedl kontrolu. Ale i zde bude třeba Váš podnět něčím hmatatelným podložit.
Zřejmě by Vám pomohlo navštívit advokátní kancelář a nechat si potvrdit, jaké jsou Vaše reálné vyhlídky uspět u soudu. Zatím to vidím tak 50:50.
Spočítejte si, kolik asi Vám dlužník má uhradit za nábytek a zvažte, zda bude soudní pře stát za to. Pokud se jedná o částku nižší než 20 tisíc Kč, tak bych do sporu nešla, pokud nemáte nic v ruce a neměla byste alespoň dva věrohodné svědky. Spíš bych poslala dlužníkovi doporučený dopis s tím, že pokud dlužnou částku neuhradí do určitého termínu, tak na něj podám žalobu. Nejdříve se ale obraťte na policii. Tam by Vám měli také poradit, jak reálné je ve Vašem případě dosáhnout zaplacení dlužné částky.

anonym

Dnes je těžké domoci se svých práv i v případě, že máte vše dobře právně ošetřeno. Pokud máte s tím člověkem domluveno něco „na hubu“, využil vaší naivity a jen těžko se budete domáhat finančního plnění. On má zajisté výhodu znalosti situace a jistě i zkušenosti z podobných případů. Sama poukazujete na to, že není žádný svatoušek, takže se vyzná . I kdyby ste dostala celou záležitost před soud, potáhne se vše dlouho, řízení bude nákladné a důkazní břemeno jen na vás. Pokud se nejedná o nábytek – originál Ludvík XIV. asi se to nevyplatí. Být vámi, beru to jako drahou zkušenost, ale toho dotyčného bych občas „upomenula“ a tak to trochu bych si hlídala jeho další aktivity.

tanyya

Nemám bohužel žádný svědky, že si ho odváželi. Já za ním zkusím jet a zkusím ho „donutit“ podepsat mi směnku, řeknu mu, že pokud mi ji nepodepíše, nahlásím jeho veškeré aktivity finačnímu úřadu. Samozřejmě, že na všechno mám důkazy. Je to téměř nábytek za 100 tis, co mi prodal a nikde nepřiznal a pokud vím, tak nad 50 000 Kc se to uz posuzuje jako trestný čin (to mi říkal někdo z finančáku). Ale obávám se, že je tak blbej, že mu to bude snad jedno.