Mohu jako rodič ovlivnit, zda se bude dítě učit psát tiskacím písmem Comenia Script?

Malá si třeba hraje s pexesem (viz https://bit.ly/2FrcYTv ) odvozeným z tohoto písma a prostě si nešlo nevšimnout, že pak rozpoznávání písmen mimo hru ji nedělá větší problémy. Memorovaní kaligrafické formy písma by takový efekt pochopitelně nemělo, když se běžně používá tak málo, nejde tedy jen o plevelení mozkové kapacity prakticky zcela nadbytečnou dovedností? Berou školy na preferenci rodičů ohled, nebo to má každá nastaveno podle vlastního uvážení a na rodiče neberou zřetel?

Nejlepší odpověď
annas

Nedávno jsem odpovídala na podobnou otázku, ale nemůžu ji najít.

Toto písmo se učí asi jen na 200 školách, i když je MŠ schválilo. Ale nemusí je zavést každá škola, takže je třeba prověřit, zda se bude učit.

"Školy si mohou vybrat, jaké písmo budou vyučovat. Nemusí být ve všech třídách stejné. Už není potřeba písemný souhlas rodičů. Stačí, když to má škola uvedeno ve svém vzdělávacím plánu. Děti, které píšou Comenia Scriptem, se učí číst i běžné psací písmo.

Zdroj: https://www.de­nik.cz/z_domo­va/pismo-comenia-script-se-aktualne-uci-na-200-zakladnich-skol-20151021.html

Jak píšete, psychologové uvádějí, že u tohoto typu písma chybí vztah mezi oběma hemisférami, mohou se problémy objevil třeba až později, že mnozí jedinci budou špatně vnímat text., tedy spjováníé slov.

Jako u všeho, názory se liší.

Možná by byla pro vaši dceru vhodná škola Montessori. Tam se i v matematice skládá, dovozuje atd.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že dost dobře ne. Jedině vybrat školu, kde se dané písmo učí.

ivzez

Jak už napsali Annas a Drap → jedině
dceru přihlásit do školy, která toto písmo učí.

Ale já bych poradila si to ještě dobře promyslet.
Naše děti také už před školou zvládaly tiskací písmo (z různých
nápisů, říkánek apod.), a ve škole vázané písmo zvládly dobře.

Vázané písmo má vliv na rozvoj jemné motoriky.
Pokud se v té době děti učí „tiskací“ písmo, může
to její vývoj ovlivnit negativně.

Pro rozvoj jemné motoriky je poměrně krátké časové
období v prvních letech školní docházky. Pokud se zde
něco zanedbá, už to dítě později nedohoní.