lotecek

Mohu jako neplátce prodávat slovenským občanům své zboží, aniž bych se musel stát plátcem dph?

Chci se zeptat, zda mohu jako neplátce prodávat slovenským občanům své zboží, aniž bych se musel stát plátcem dph. Tedy když například ode mě slovenský občan něco zakoupí (např. na aukru, kde mám podnikatelský účet a prodávám tam své zboží nebo na bazoši, mimibazaru atp.), zaplatí mi za zboží z sk banky a já mu budu zboží s klasickým paragonem zasílat na Slovensko nebo do Německa atp. Stanu se tímto automaticky plátcem dph, tím že prodám jako neplátce zboží např. Slovensko? Vztahuje se to jen na prováděné služby a ne na zboží? Děkuji za radu

Odpovědi
anonym

Jde o poměrně složitou problematiku…
😉

  1. prodej zboží osobám povinným (podnikatelům) – můžeš bez omezení
  2. prodej zboží osobám nepovinným (soukromým osobám) – do limitu 35.000,– € můžeš, při jeho překročení se musíš jako plátce registrovat na Slovensku (limit pro Německo si, případně, ověř) – pozor ale, do zmíněného limitu se ti to plnění počítá do limitu obratu pro tuzemskou registraci (1.000,000,– Kč)

___
Pokud by šlo o prodej služby, pak soukromým osobám můžeš prodávat bez omezení, ovšem okamžikem prodeje služby podnikateli se okamžitě stáváš plátcem – v dané zemi.

lotecek

Ano u mně jde o prodej nepodnikatelum tedy dle toho co píšete mohu těmto osobam prodávat do limitu obratu(o obratu 1mil, vím, ma vsak byt snižen na 750tis.nevím zda již tento rok) aniž bych se stal plátce dph. Tedy mohu si uplatnit zřejmě i narok na proplaceni nákladu poštovného(podaci listek z posty dát do nákladu) za napr.zaslani baliku na sk? Zasilam z česke posty na slovenskou adresu nakupujícího nepodnikatele.

anonym

Ano – poštovné lze brát jako náklad za účelem prodeje.