Sturm

Mohu dát 12voltovou baterii do trabanta, který je 6voltový?

Dobrý den, chci se zeptat, zda nastartuji auto Trabant 601, r. v. 1980, který je v provedení 6V, když do něho dám 12V autobaterii? Nejde mi o nic jiného než nastartovat, světla a další elektro neřeším, jelikož nejezdím po veřejných komunikacích… Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ještě za komárů jsem předělával Trabika z 6 na 12V kvůli rádiu. (tenkrát to bylo jednodušší (!!! :o) než sehnat stejnosměrný měnič 6/12V) ;) :D

Nejtěžší je se vypořádat s dobíjením – musíš vyhodit dynamo a dát altík i s regulátorem (je třeba upravit jeho uchycení – buď jsem tam dal z žigula nebo ze Simcy, nepamatuji se)

Dále budeš muset přehodit cívky – dát 12V (6V nevydrží, probijí se) – tam je to v podstatě fuk jaké, ale měly by být STEJNÉ. To samé platí i pro kondíky u kladívek – na to lidé často zapomenou a pak se diví proč to nejede, když jsou šluslé. Nezapomeň na ŽÁROVKY – taky musí být na 12V (všechny) a přerušovač blinkrů.

Jinak veškerá ostatní instalace vydrží v pohodě, jen stěrače budou kmitat rychleji (což podle mne NENÍ na závadu, ale pro jistotu promaž přepáčení, já to udělal). :) Se startérem si nedělej starosti, ten to v pohodě zvládne. (není důvod proč by ne, je to obyčejný stejnosměrný motorek, je mu fuk, jestli běží na 6 nebo na 9, 12 či 24V – jen otáčky budou vyšší)

Jinak pokud jde jen o startování – neumíš koloběžku? ;) Nebo vytlač papundekla na kopec a z kopce to rozjedeš. (pokud tam nemáš nějaký jiný průser, než vybitou baterku, dokonce i na rovině, pokud to roztlačíš dost rychle ANEBO zapřáhneš nějakou oběť) ;) :D :D

Každopádně když připojíš 12V baterii (i jen přes startovací kabely), máš hodně velkou šanci [skoro jistotu] probít kondíky a skoro stejně velkou probít cívky. A pak si nezajezdíš. (regulátor by to měl vydržet, je to jen komplikovanější mechanické relátko)

Další odpovědi
dubraro

Důrazně nedoporučuji, zničil bys elektropříslu­šenství. V Trabantu není jen startér, ale také další přístroje, které fungují vždy, i když je nezapneš. Třeba zapalovací cívky, dynamo, kontrolky, brzdová světla…

Drap

Pokud předěláš celou elektroinstalaci a všechna zařízení na 12V , tak ano. Pokud chceš jen přehodit baterie, tak další baterii už potřebovat nebudeš.

mosoj

Auto nastartuješ. Otázkou je kolikrát, než zničíš startér.
Také jaksi dobíjení baterie bude víc než nedostatečné.