zjentek

Mohu bez obav sníst tyto ořechy?

Při zaskladňování letošních ořechů jsem tam objevil „starší ročník“ z roku 2018. asi dvě kila. Tak jsem dva ochutnal a mohu prohlásit, že chuťově lepší ořechy jsem snad v životě nejedl. Tak jsem jich následně snědl asi ještě pět, bo při té chuti jsem nedokázal provést stop. Nic mně není, cítím se možná lépe,než hůře, těžko vzhledem k věku odhadovat. Ořechy byly celé ty roky v temnu, suchu a tichu, prostě dobře a správně skladovány. Nejsem úplný hlupák a tak vím, že ořech obsahuje dost tuku, ten že oxiduje (žlukne) a žluklá poživatina že má pro organismus velmi negativní dopad, přímo devastující. Už jako děti nás učili, že raději spolykat plesnivé, než žluklé. Jenže chuť je senzorická funkce. Díky chuti můžeme odhadovat, zda nám potravina ublíží či prospěje, pokud jsou smysly správně vyvinuty a řídíme se jimi především. Ty ořechy jsou výborné. Překvapilo mě to. Na té půdě, v té skříni, kde ležely, je skvělý vzduch a není tam přes léto ani nijak horko, řekl bych do 30°C, nikdy více a nikdy mráz. Chuť je bez nadsázky úžasná, ty čerstvé se vedle nemohou ani postavit (vlašské ořechy jsou chuťově nejlepší, až pořádně seschnou), ale… Je tady brouk mozkohlodák, který říká, že tři roky je moc a že určitě budu jíst žluklé ořechy, což mi ublíží. Jenže chuť těch ořechů tomu vůbec neodpovídá. Takže já dám jako ostatně vždy na vlastní senzorické funkce a ty dvě kila starých ořechů nevyhodím, ale spotřebuji. Možná samostatně, možné vmíchám mezi 20 kilo letošních ořechů. Přesto mě zajímá váš názor. Protože i když svým „senzorům“ věřím NADE VŠE NA SVĚTĚ, může existovat cosi, co sám nevyvodím a tudíž mně můžete třeba i nějak zásadně pomoci. Děkuji. (;

PS. Všeobecný názor myslím panuje ten, že ořechy po roce skladování už není vhodné jíst a mají se vyhodit. Nevím, z čeho vzešel – z čeho jeho propagátoři vycházejí.

Nejlepší odpověď
Drap

Bez problému. Pokud by na jádrech byla nějaká závada, jako plíseˇ, hniloba, zhořknutí a podobně, poznáš to na jazyku.

Další odpovědi
led

Jedzte ich bez obalu, škrupiny. Pre istotu jadro skontrolujte, či neobsahuje nežiadúce prvky.
Keď ich zomeliete, budete na tom rovnako, ako pri kúpe z obchodu, objavíte záhadu života.

PS.
Rýchla záchrana tlf 112

paul1

Ořechy je zapotřebí pořádně prohlédnout, je tam nebezpečí plísní:

Zdroj: https://www.a­rarauna.cz/2015/10/­pozor-na-plisen-u-orechu-muze-byt-silne-karcinogenni/

Kelt

Některé potraviny se při dobrém skladování nekazí a mohou se konzumovat. My jsme také měli ořechy a některé byly dobré a některé ne. My jsme je měli ve sklepě, takže některé byly žluklé, jiné suché a jiné měly vlákno. Takže využij všechny smysly – zrak, čich, chuť a hmat. TAky sluch, ale nevím, jaký zvuk vydává dobrý a jaký špatný ořech. To jen tak. A neboj se, když jsi neměl žádné problémy, tak je to v pořádku. V ořechu nejsou jedy jako v houbách.

zjentek

@led, taktéž jsem ohromen, kolik toho víte. O;

zjentek

Kdo dočetl až do konce, určitě už taky i odpoví. (;

zjentek

Někdy i pouhá věta může zachraňovat

zjentek

…třeba životy. (;