--Pavel--

Mohu betonovou jímku/septik uložit hned vedle stavebních základů rodinného domu?

Nebo musím mezi základy a jímkou/septikem mít nějaký minimální rozestup, aby nedošlo k popraskání domu? Zemina pozemku je převážně jílovitá, hladina podzemní vody cca 150 cm.

Nejlepší odpověď
mosoj

Stavba septiku či jímky je vodní dílo a na toto vodní dílo nejenže budeš potřebovat stavební povolení a plán ale v případě septiku i hydrogeologický průzkum pro vybudování trativodu. Bez trativodu jedině vyvážecí jímka nebo domácí čistička.

Další odpovědi
autacek

Na uvedené ti spolehlivě odpoví pohled do stavební dokumentace, příp. architekt při sestavení projektové dokumentace, kde otázka odvodu odpadních vod byla jistě řešena.

anonym

Pavle, my jsme PORADNA. Na položené otázky se většinou podle nejlepšího vědomí a svědomí snažíme odpovědět. Mnohdy je ale lepší obrátit se na skutečného odborníka. Tady ti tak akorát můžeme doporučit, zda za ním jít, nebo se snažit na jeho službách ušetřit.
Kanalizaci a její vyústění řeší stavební projekt jako takový. Nelze namalovat domek, který se bude stavět a nevyřešit technické záležitosti. Toto projektant musí udělat při jednom. Projektant vychází ze stavebního zákona, kde má stanoveny technické parametry, které je nutno při stavbě dodržet. Je tedy zhola zbytečné sem klást podobné otázky. Budeš řešit problém septiku jako celkovou záležitost týkající se stavby domu.
Ani projektant, kdyby se tu čirou náhodou mihl, ti na základě tvých informací neodpoví.

honza19hk

u základů je důležitá hlavně základová spára, takže pokud základy nepodhrabeš můžeš dát jímku hned vedle nich. Pokd to neděláš načerno,domluv se s projektantem. Pozor ale na rozdíl mezi jímkou a septikem.