Klára K.

Mohou zvířata (savci) plakat? A čím je způsoben lidský pláč?

mám na mysli slzy.

Nejlepší odpověď
Lucijej

„Je dokázáno, že pláčou i zvířata. Sloni, tuleni, delfíni, bobři …“

Slzy jsou produkovány nepatrnými žlázami na spodní straně očního víčka, stékají přes nosofrontální kanál do nosu. Po tváři stékají proto, neboť je jich velmi mnoho na to, aby byly všechny odvedeny přes nosní kanálky.

Podle některých výzkumů slzy v důsledku emocí mají jiné složení – obsahují tzv. hormon stresu adrenalin, který se při pláči vylučuje a tím dochází k psychickému uvolnění, takže očistný efekt slz je i chemickou záležitostí.
Slzy údajně také vyplavují nebezpečné toxiny, které se hromadí v organismu lidí s chronickou depresí. Podle výsledků výzkumů je v slzách takových lidí až třicetkrát vyšší úroveň manganu, než v jejich krvi.
Slzy zvlhčují rohovku a obsahují hormon prolaktin a adrenokortikotropní hormon. Z toho vyplynul závěr, že tělo se jich potřebuje nějakým způsobem zbavit. Vzniknout mohly při stresu během nějaké situace.

Zdroj: http://www.na­seinfo.cz/zdra­vi/co-jsou-slzy-a-proc-vznikaji

Další odpovědi
briketka10

v dokumentu o slonech bylo, jak umírající
a trpící sloni plakali a když přišli o blízkého
také normálně jim tekly velké slzy :(

bolak

Lucijej má pravdu, dokážou, v jednom dokumentu na BBC sem viděl jak Attenborough nutil delfína krájet cibuli, a to bys viděla jak mu teklo z očí.

A brácha, když jsme byli ještě malí, jednou dával jezevčíkovi válečky. Ale jestli brečel, to už ti fakt neřeknu.