Kelt

Mohou vzniknout klony ze všech živočichů?

Určitě si vzpomenete na film Moucha, kdy vzniká hybrid člověk – moucha. Pokud by takové zařízení opravdu existovalo, bylo by možné vytvářet libovolné hybridy například pro 10 živočichů , 10× 9= 90 možností, pro 1000 je to skoro milion možností. Nebo jsou v tom nějaké podmínky – např. stejné typy chromozomů na obou stranách. Děkuji

Odpovědi
annas

Mýty o klonování

https://www.fda­.gov/animalve­terinary/safe­tyhealth/animal­cloning/ucm055512­.htm

Vědci vědí, že klonování savců je proveditelné od roku 1996, kdy se narodila ovce Dolly. Od té doby rychle pokračovali v pokusu o další zvířata: myši, dobytek, prasata, kozy, králíky, kočky. Ovšem třeba kvůli rozdílu v reprodukčním procesu psů se ukázalo, že je to náročnější výzva.

Po několika neúspěšných pokusech se první úspěšný experiment v oblasti klonování psů uskutečnil v roce 2005, kdy se jihokorejskému týmu podařilo vyrobit pár afgánských štěňat na chovu z ušní pokožky psa jménem Tai. Jeden z novorozenců zemřel brzy po pneumonii. Ale druhý klonovaný pes, který tým nazval Snuppy, žil 10 let.

Snuppy byl považován podle časopisu Tim za “revoluční průlom v klonování psů” a za jeden z nejúžasnějších “vynálezů” roku. .

V této době vědci diskutovali o tom, zda klonování produkuje zvířata, která stárnou rychleji nebo mají vyšší riziko onemocnění ve srovnání s jejich buněčným dárcem. Dolly zemřela ve věku 6 let, kolem poloviny věku průměrné ovce, a to na plicní onemocnění a artritidu; Snuppy zemřel na stejnou rakovinu, která zabila Taia ve věku 12 let.

Na první pár klonovaných psů bylo v roce 2005 třeba 1000 embryí a 123 náhradních psů.

Barbara Streisandová – její dva psi ze tří byli klonováni z buněk odebraných z úst a žaludku jejího ​​bílého, nedávno zesnulého psa.

Každý pes, každé zvíře je jedinečné, jeho klonu chybí původní duše.

Postup při klonování

je dost jednoduchý. Začíná to s kultivovanými buňkami, stejně jako s těmi, které Japonec Ko získal od bývalého společníka jeho pozůstalého zvířete. Dále vědci extrahují neoplodněné vejce od jiného, ​​nesouvisejícího psa a odstraňují je z vejcovodů. Zzvíře není obecně poškozeno, i když postup je invazivní.

Další postup pokračuje v laboratoři – více se dočtete v článku.

https://www.smit­hsonianmag.com/sci­ence-nature/why-cloning-your-dog-so-wrong-180968550/

ivzez

Nemohu si vzpomenout na film, který jsem neviděla.
A klony „vzniknout“ nemohou, musel by je někdo vytvořit.