AnnMary

Mohou vojáci zrušit vojákovi čekateli služební poměr ve zkušební době i když je dotyčný v pracovní neschopnosti?

Nejlepší odpověď
klumprt

Viz zákon č. 221/1999 Sb. o vojácích z povolání:

§ 20

Zákaz propuštění ze služebního poměru

(1) Rozhodnutí o propuštění vojáka ze služebního poměru nesmí být vydáno

  1. při dočasné neschopnosti ke službě pro nemoc nebo úraz, s výjimkou případů, které jsou podle zvláštního právního předpisu10) důvodem zániku nároku na nemocenské,
  2. v době těhotenství vojákyně, do devátého měsíce po porodu, a v době, kdy vojákyně kojí,
  3. v době, kdy voják čerpá rodičovskou dovolenou,
  4. od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od povolení lázeňského léčení poskytovaného v době neschopnosti ke službě až do jejího skončení; při onemocnění tuberkulózou nebo nemocí z povolání se tato doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování.

(2) Zákaz propuštění se nevztahuje na propuštění z důvodů uvedených v § 19 odst. 1 písm. a), b), c), f) a i) až o).

Ty důvody, na které se zákaz nevztahuje, nezahrnují propuštění ve zkušební době. Jde např. o propuštění v důchodovém věku, pro spáchání tr. činu, členství ve straně, na vlastní žádost aj.

§ 21a
Zrušení služebního poměru ve zkušební době

Služební orgán nebo voják může zrušit služební poměr ve zkušební době i bez uvedení důvodu. Služební poměr zaniká posledním dnem kalendářního měsíce, ve kterém bylo doručeno vojákovi rozhodnutí služebního orgánu o zrušení služebního poměru ve zkušební době nebo ve kterém bylo služebnímu orgánu doručeno písemné oznámení vojáka o zrušení služebního poměru ve zkušební době. Rozhodnutí nebo písemné oznámení o zrušení služebního poměru ve zkušební době musí být doručeno druhé straně nejpozději 5 dnů přede dnem, kdy má služební poměr zaniknout.

Můj závěr je, že nemůžou.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1999-221#cast2