Zvědavý

Mohou u nás cizinci s trvalým pobytem volit do EP?

Kámoš cizinec mi tvrdí že nemůže ale me se to nezdá být pravdu jak to je? Díky

Odpovědi
Edison

"… Jak už ale bylo uvedeno, ve skutečnosti všichni cizinci z členských zemí EU stejně volit nemohou. Za prvé totiž platí, že musí být v druhý den voleb minimálně 45 dní přihlášeni k trvalému či přechodnému pobytu v České republice. Rozhodujícím dnem pro cizince proto letos bude v tomto ohledu 10. duben 2019.

Druhou podmínkou je pak povinnost zapsání se do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu. To musí podle českých pravidel ale proběhnout nejpozději 40 dní před dnem voleb, takže o to musí letos dotyčný cizinec požádat na obecním úřadu, v jehož správním obvodu je přihlášen (kde zpravidla bydlí), nejpozději 14. dubna do 16 hodin. „Zaregistrovat“ se tímto způsobem k volbám dokonce musí i ti cizinci, kteří už u nás volili v komunálních volbách (opět do 14. dubna), protože seznamy voličů jsou v České republice ze zákona oddělené pro různé druhy voleb. Projevit vůli volit do Evropského parlamentu nemusí jen cizinci, kteří již takto u nás volili v minulých evropských volbách a nepožádali v mezičase o své vyškrtnutí ze seznamu voličů."

Zdroj: https://www.re­flex.cz/cizin­ci-volby-evropsky-parlament