dudu

Mohou si sousedé právem stěžovat na obtěžování?

Před časem jsme si pořídili elektrickou udírnu nabízenou na níže uvedené adrese. Dosud jsme ji ke spokojenosti využívali na chalupě.
Tam ovšem zajíždíme pouze přes léto. Trvale bydlíme ve dvoupokojovém bytě. Nyní mě láká myšlenka přemístit a začít využívat udírnu natrvalo na jedné z lodžií, která je součástí našeho bydla. Technicky to problém není, ale mohu si dovolit obtěžovat sousedy kouřem a intenzivní vůní, aniž bych omezil jejich práva? Jaké byste k mému počínání zaujali stanovisko?
https://www.mou­ntfield.cz/char-broil-elektricka-udirna-2grl3006?utm_cam­paign=zbozi_pro­dukty&utm_medi­um=cpc&utm_sou­rce=zbozi

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle Občanského zákoníku se za obtěžování nepovařuje jenom hluk, ale taky zápach (§1013) . Mně by vůně spalovaného dřeva a uzeného masa nevadila, ale někomu třeba ano a mohl by si stěžovat. Mám taky lodžii a láká mě myšlenka na grilování, ale netroufám si.

Další odpovědi
da ny

U nás je to na balkonech a lodžiích zakázáno. Pořádková pokuta od města.
Vždy se najde někdo, kdo to městské policii nebo na MÚ nahlásí.
Těch „postižených sousedů“ onou „vůní“, kouřem budou mraky.

Nassin

Určitě budeš mít problém s požární bezpečností a sousedy, jako jsem měl já. Mám udírnu na zahradě, vzdušnou čárou asi 150 metrů od posledního domu. Jednou jsem v létě udil, a co čert nechtěl, dým šel zrovna po větru a zrovna nad dům. Ženská přes plot ječela, že se nemůže kvůli mne opalovat a prý to řekne manželovi až se vrátí z práce. Já ji odpověděl, ať zavolá hygienu, která může změřit intenzitu kouře a tím to jsem ukončil hovor. Protože jsem udil bůčky, ještě nějaký čas zbýval, abych doudil. Sedím si na chatce, popíjím pivečko, sleduji teplotu a tu se objevil soused, a prý jestli může dál. Rád jsem ho přivítal, nabídl pivo a dali jsme se do rozhovoru na téma stížnosti jeho manželky. No, co řekl o své manželce raději nebudu zveřejňovat. Než odešel, dal jsem mu jeden šrůtek na ochutnání a od té doby, co udím celoročně několik let, se už za plotem ta uječená ženská neobjevila.

Pepa25

Mohou, ale nemusí. Záleží, co je v domě obvyklé a jak tam fungují sousedské vztahy.

elkon

Stačí se se sousedy domluvit a budeš hned vědět na čem jsi.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Podrobněji zde: http://wiki.e­koporadna.cz/in­dex.php?title=Jak_pos­tupovat,_pokud_n%C3%A1s­_obt%C4%9B%C5%B­Euje_z%C3%A1pa­chem_%C4%8Di_kou­%C5%99em_soused%3F

xiperio

Pokud se sousedy vycházíte, dejte jim občas nějakou pochoutku a hotovo. Jinak myslím, že vůně by je neobtěžovala. Pouze je asi dráždil, kdyby zrovna měli k večeři buchty. Ale celé je to o sousedských vztazích.