Avatar uživatele
Klára K.

Mohou se zvířata stydět?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3940 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
badisko

urcite nee ..ikdyz ti to v urcitych situacich tak muze pripadat ..:D

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Nemohou, stydět se může jen člověk a snad se dají nazvat ‚studem‘ i některé projevy nejvyspělejších lidoopů.

Zdroj: Odborná literatura

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?beer Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Já bych řekl že jo. Takovej pes, co vyžral salám z nákupu, který zůstal chvilku bez dozoru se dokáže tvářit velice provinile/sty­dlivě… 😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lucijej

Znám psa, který se stydí vždycky kdyžho páníček ostříhá, resp. opižlá. Ten pes ví, že mu to nesluší a před lidma se schovává, dokud mu to aspoň trochu neodroste.
Jinak znám několik psů a koňů, kteří se stydí, když vědí, že provedli nějakou lumpárnu…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

myslím, že mají natolik dokonale vyvinuté instinkty, aby se později stydět nemusela ,)
Doplňuji:
mysl, inteligence a vědomí je u zvířat založeno výhradně na instinktech ,)

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Reezo

určitě ne. Zvýře cítí třeba strach, ale určitě se nestydí 🙂
Doplňuji:
stydlivost není o instinktech, je to stav mysli 🙂

Upravil/a: Reezo

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Nie. Zvieratá majú iné kritéria než ľudia.
Skôr je to o inštinktoch, pudoch.
Svojim spôsobom prejavujú city, ale hanbiť sa za prirodzenosť, to nie.
Na rozdiel od ľudí, sú priamí, nepdrážajú.
Klamať to dokážu, ale je to skôr intuitívne, pochádza to zo spôsobu ich života, či zdedených loveckých alebo obranných pudov.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ponovotny

můžou se tak jevit, jako třeba když srývají nějakou bolístku, ale stud to není, protože jim nikdo nežekl, že to či ono je nepatřičné

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Kdo ví. Ale mám někdy pocit, že když provedou třeba něco nepatřičného, tak se tváří provinile a stydí se.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

jak říká reezo, jde o stav mysli a ten je v živočišné říši založen na instinktu, to znamená na pudech a přirozenosti. Pokud je pravdou, že dělat věci přirozeně znamená neuvědomovat si jiné způsoby řešení, nelze se ani za toto konání stydět- je prostě přirozené a jediné možné ,) ..slovo stydět v „lidské říši“ zřejmě vzešlo z norem, předpisů a zákonů, ale o tom já moc nevím, to by ti lépe vysvětlil pán, který je tady pod nickem drAxl.

před 3940 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

S předpoklady bych souhlasil, se závěry (reezo) ne. Lidé se stydí pokud jsou na veřejnosti nazí. Ale týká se o jen lidí naší kultury. V jiných kulturách je být nahý naposto přirozené.
Podle mně je to podobné u zvířat. Domestikovaným zvířatům jsou lidmi vštěpována pravidla. Někdy zvíře tato pravidla poruší a ví o tom. Pokud není „zlomyslné“ pak je možné, že se stydět bude. (Alespoň bude pojevovat spoustu příznaků, ze kterých si to mi lidé vyložíme)

před 3940 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

pán doktor to vie určite.

před 3940 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek