Klára K.

Mohou se zvířata stydět?

Nejlepší odpověď
badisko

urcite nee ..ikdyz ti to v urcitych situacich tak muze pripadat ..:D

Další odpovědi
www

Nemohou, stydět se může jen člověk a snad se dají nazvat ‚studem‘ i některé projevy nejvyspělejších lidoopů.

Zdroj: Odborná literatura

Dochy

Já bych řekl že jo. Takovej pes, co vyžral salám z nákupu, který zůstal chvilku bez dozoru se dokáže tvářit velice provinile/sty­dlivě… 😉

Lucijej

Znám psa, který se stydí vždycky kdyžho páníček ostříhá, resp. opižlá. Ten pes ví, že mu to nesluší a před lidma se schovává, dokud mu to aspoň trochu neodroste.
Jinak znám několik psů a koňů, kteří se stydí, když vědí, že provedli nějakou lumpárnu…

zjentek

myslím, že mají natolik dokonale vyvinuté instinkty, aby se později stydět nemusela ,)
Doplňuji:
mysl, inteligence a vědomí je u zvířat založeno výhradně na instinktech ,)

Reezo

určitě ne. Zvýře cítí třeba strach, ale určitě se nestydí 🙂
Doplňuji:
stydlivost není o instinktech, je to stav mysli 🙂

led

Nie. Zvieratá majú iné kritéria než ľudia.
Skôr je to o inštinktoch, pudoch.
Svojim spôsobom prejavujú city, ale hanbiť sa za prirodzenosť, to nie.
Na rozdiel od ľudí, sú priamí, nepdrážajú.
Klamať to dokážu, ale je to skôr intuitívne, pochádza to zo spôsobu ich života, či zdedených loveckých alebo obranných pudov.

ponovotny

můžou se tak jevit, jako třeba když srývají nějakou bolístku, ale stud to není, protože jim nikdo nežekl, že to či ono je nepatřičné

marci1

Kdo ví. Ale mám někdy pocit, že když provedou třeba něco nepatřičného, tak se tváří provinile a stydí se.

zjentek

jak říká reezo, jde o stav mysli a ten je v živočišné říši založen na instinktu, to znamená na pudech a přirozenosti. Pokud je pravdou, že dělat věci přirozeně znamená neuvědomovat si jiné způsoby řešení, nelze se ani za toto konání stydět- je prostě přirozené a jediné možné ,) ..slovo stydět v „lidské říši“ zřejmě vzešlo z norem, předpisů a zákonů, ale o tom já moc nevím, to by ti lépe vysvětlil pán, který je tady pod nickem drAxl.

Dochy

S předpoklady bych souhlasil, se závěry (reezo) ne. Lidé se stydí pokud jsou na veřejnosti nazí. Ale týká se o jen lidí naší kultury. V jiných kulturách je být nahý naposto přirozené.
Podle mně je to podobné u zvířat. Domestikovaným zvířatům jsou lidmi vštěpována pravidla. Někdy zvíře tato pravidla poruší a ví o tom. Pokud není „zlomyslné“ pak je možné, že se stydět bude. (Alespoň bude pojevovat spoustu příznaků, ze kterých si to mi lidé vyložíme)

arygnoc

pán doktor to vie určite.