georgeso

Mohou se vylamovat divoké výhonky na jabloni?

Jedná se mi o výhonky, které vyrůstají za plodem a cloní tak plodu. Mám jabloně (i hrušně)v tzv. stěně. Nevím zda je mám vylamovat nebo stříhat a kdy, nebo vůbec?

Nejlepší odpověď
Drap

U ovocných stromů, zvláště jabloní umístěných ve stěnách je dokonce nutný, pokud chceš mít slušnou úrodu. Mladé výhonky, začínající, můžeš odlomit i teď. Jinak stěny je vhodné stříhat dvakrát za rok. Letní řez, v době kdy už jsou téměř utvořené plody, ostříhat všechny mladiče, vlky a vše co stíní plodům, případně koruně. Potom zimní řez, provádí se většinou v únoru, dříve než začne strom znovu rašit. Odstříhává se vše nepotřebné, silnější větve a tvaruje se tvar stromu.

Další odpovědi
autacek

V které době a jak zastřihávat, či zalamovat ovocné stromy pojednává odborná literatura i specializované webové stránky, zkus použít google, rozhodně to není odpověď tady na pár řádků.