Avatar uživatele
samicek333

Mohou se knihy zničit teplem?

Máme nějaké knihy na polici, která je asi tak metr a půl nad topením. Může to teplo z topení knihy nějak poškodit?
Doplňuji:
Myslela jsem, jestli se jim třeba nezkroutí rohy desek, pokud nemá kniha ty pevné atd.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4095 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Takovéto teplo, by nemělo knihy nijak podstatně poškodit. Faktem je, že přílišné teplo a příliš suchý vzduch ani papíru z dlouhodobého hlediska uplně nesvědčí

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
badisko

neznicis a knihy jsou dost neznicitelna zalezitost …porad nejake sebou taham v batohu.. ale usil jsem si na ne platene vaky aby se popripade nezaspinili …a maji jeste jednu vihodu a to tu ze pokud si nekde sednu venku a a ctu si tak si nane muzu sednout a nejsem zastanej od toho nacem zrovna sedim…taky pro ty co ctou je velikym pomocnikem igelitovy pitlik …se zipem v takovem se da kniha otevrit a da se cist ikdyz zrovna mrholi …a knihy nezmoknou .....jinak je dobre knihy obcas vytahnout z polic a oprasit a prerovnat …ale to je asi normalni ikdyz uz jsem se setkal s lidma kteri je prectou a nechaji v policich lezet ladem…pod vrstvamy prachu..je to smutne…
Doplňuji:
tak to jsem este neslysel ze by se kroutily teplem…jedine ze by byly vlhke a pak narychlo uschly ..tak si je poradne zarovnej …;)..tvrda vazba ..mekka vazba ..tvrada mekka …lol ne nic se nestane..

Upravil/a: badisko

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Knihy se nekroutí teplem, ale teplo způsobuje přeschnutí papíru , v papíru je potom malá vlhkost a v místnosti je vyšší . Papír potom nerovnoměrně a střídavě nasává vlhkost a kroutí se.

Udáváš sice dost velkou vzdálenost ( pokud je to pravda, nějak mně to nehraje s výškou místnosti) ale teplo stoupá kolem zdi nahoru takže je police dost silně tepelně zatížena. Pokud ti na knihách záleží, raději bych je přemístil.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek