Dr. Darko

Mohou malé děti (cca do 6 let) pít perlivou vodu?

Nejlepší odpověď
marci1

Raději ne. Čím později je budou pít, tím lépe. 🙂

Perlivé nápoje jsou u dětí velmi oblíbené. Měly by je však pít s mírou a zde platí, čím později s nimi začnou, tím lépe. Oxid uhličitý (CO2), který může za bublinky, působí při vyšší konzumaci na lidský – a o to více na dětský – organismus různými způsoby:

  1. V ústní dutině může způsobit nežádoucí prokrvení sliznice, vyvolat pocit brnění a snížit citlivost chuťových receptorů.
  2. Volný oxid uhličitý se následně vstřebává žaludeční sliznicí, rovněž zde může vyvolat překrvení a urychlení vstřebávání látek, jako je například vápník a hořčík. Dochází ke zvýšené tvorbě žaludečních šťáv a tím také k podráždění žaludku, zrychluje se peristaltika střev. Proto někteří jedinci reagují na pití perlivých nápojů průjmem.
  3. Když se oxid uhličitý rychle vstřebává sliznicemi, může způsobit tzv. urychlení dechu tím, že působí na dechové centrum v centrálním nervovém systému. Zároveň dochází k nárůstu krevního tlaku a tepové frekvence.
  4. Oxid uhličitý působí v neposlední řadě na ledviny a močový systém. Vede ke zvýšenému vylučování vody a také minerálních látek.

https://www.ma­minka.cz/clanek/cim-pozdeji-zacnou-deti-pit-perlive-napoje-tim-lepe

Další odpovědi
Kepler

Raději ne, nic perlivého, zvláště pivo nebo šáňo. Dělají se jim bublinky u nosu, tečou jim slzičky a někdy se i pos…

paul1

Kdyby nebyla jiná možnost, napřáklad někde na výletu u kiosku, tak raději jemně perlivou.