bulda

Mohou exekutoři do bytu, kdyz tam nejsem hlášenej?

Zdravim.Zajimalo by me kdyz jsem se odhlasil z trvaleho bydliste a mam uredni adresu mohou tam jit exekutori kdyz tam nadale zije moje rodina???Odhlasenej jsem od roku 2004.poradte mi dekuji.Od mesta mam potvrzeni.Dekuji.

Nejlepší odpověď
kropitko

nevím jestli můžou,ale dělají to

Další odpovědi
standa

Vynechám citaci právních ustanovení dvou důležitých zákonů, kterými se exekuce řídí:

  • občanský soudní řád (OSŘ)
  • exekuční řád

…a pokusím se laicky problém vysvětlit.

Pokud NELZE některou z níže UVEDENÝCH MOŽNOSTÍ dostatečně PROKÁZAT, že povinný se zdržuje v místech, ve kterých se údajně mohou nacházet věci povinného, tak je nutné, aby exekutor postupoval podle ustanovení § 326 odst. 2 OSŘ, které zní:

„Soud sepíše i věci povinného, které má u sebe někdo jiný, avšak JEN TEHDY, jestliže mu takové věci budou současně odevzdány.“

No a zde je jasné právo dočasného držitele těchto věcí je NEVYDAT! A to i tehdy, když se bude prokazatelně jednat o věc dlužníka !!!

Ale zpět k začátku mé odpovědi.

Aby mohla platit výše uvedená právní domněnka, že exekutor si nemůže vzít věc z místa, kde se důvodně domnívá, že se vaše věc nachází, pak nesmí být žádná (byť sebemenší) pochybnost, že se na daném místě zdržujete.

Soudní praxe pak vychází např. z těchto ´důkazů´, zda se povinný na místě zdržujwe či nikoli :

  • uvedením povinného na dveřích bytu
  • na zvoncích, na schránce
  • vyjádřením sousedů
  • doručováním pošty na danou adresu poštovním doručovatelem
  • výpisem z evidence obyvatel nebo jiné veřejné evidence, ve které je evidováno bydliště povinného
  • a nejlépe kombinací těchto podmínkek

Takže moje rada:

  • sežeňte si vyjádření sousedů
  • zkuste požádat i poštovní doručovatelku, zda by vám nepodepsala prohlášení, že vaše jméno ´nezná´
  • samozřejmě, že bude vhodné, aby obdobná prohlášení, že se na dané adrese nezdržujete podepsali i členové vaší rodiny
  • všechny tyto dokumenty pak předejte zástupcům rodiny, kteří na dané adrese bydlí, aby je mohli předložit exekutorovi, pokud by náhodou na toto místo přišel a chtěl ´zabavovat´ věci.
  • určitě bude dobré, aby exekutor slyšel i větičku o „§ 326 odst. 2 OSŘ“ o které jsem psal výše…, může to mít dost velký psychologický význam, protože obvykle exekutoři počítají s právní negramotností osob, ke kterým jdou zabavovat věci…

Hodně štěstí ! 🙂