ferenc

Mohou být na osobním automobilu na hnací nápravě celoroční pneu a na druhé letní, v letním období?

Doplňuji:
Takže bohužel jsem se odpověď nedověděl,vyh­láška,která je citována výslovně nezakazuje použití celoroční na jedné nápravě a letní na druhé nápravě.Vždy se jedná o radiální pneu,stejného rozměru.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Takže ještě jednou a pomalu:
na vozidle smějí být jako na celku pouze stejné pneu co se týče konstrukce (radiální, diagonální) a rozměrů.
Na jedné nápravě musí být úplně shodné se vším.
Na tvou otázku odpověď zní: ano
na přední nápravě můžeš mít zimní, popř. universální (ikdyž univeresální nejsou) gumy a na zadní jen letní (ale jen v létě).
Takže auto nemusí být takto:
A A
ale může být takto:
A A
B B
Nesmí však být takto:
A B

Další odpovědi
honza19hk

přesně to sice nevím,ale v létě by to nemělo nijak vadit,v zimě by to bylo o hubu.

Jízdní vlastnosti ale asi budou mírně odlišné než kdyby byly všechny penu stejný.

cochee

Citace příslušné vyhlášky:

Na vozidle nesmějí být…současně použity pneumatiky různých rozměrů a konstrukcí… Na téže nápravě musí být používány pouze shodné pneumatiky. [Konstrukcí pneumatiky se…rozumí…dia­gonální, radiální, smíšená (bias.belted). Shodnou pneumatikou se rozumí pneumatika stejného rozměru, konstrukce, druhu dezénu a značky. Druhem dezénu se rozumí letní/zimní…/te­rénní/univerzál­ní.]

Správnou odpověď (která potřebuje ještě další informace, které víš jen ty) si vyvoď sám.
Doplňuji:
Vyhláška, kterou jsem uvedl, už pozbyla platnost a navíc jsem špatně opsal její označení, správně mělo být 102/1995 Sb. … Aktuálně platný právní předpis je vyhláška č. 341/2002 Sb., obsahuje v § 21 odst. (13) v podstatě totéž znění, jak jsem uvedl, jen je vypuštěn dezén typu „univerzální.“

Zdroj: Vyhláška č. 26/1995 Sb.

sefo

neni dobre mit jiny druh pneu na napravach, zvlast jestli mas auto s ESP

cukrar

Ne, nemůžete. Viz předpis 341/2002

choseef

Způsob užití pneu je řešen ve Vyhlášce 341/2002 Sb., v platném znění, v odst. 13 :

Na vozidle se nesmí, s výjimkou nouzového dojetí, současně použít pneumatiky různých rozměrů a konstrukcí, pokud při schválení technické způsobilosti není stanoveno jinak. Na téže nápravě musí být používány pouze shodné pneumatiky. Konstrukcí pneumatiky se rozumí konstrukce diagonální, radiální, smíšená (BIAS BELTED). Shodnou pneumatikou se rozumí pneumatika stejného rozměru, konstrukce, druhu dezénu a značky. Druhem dezénu pneumatiky se rozumí dezén letní a dezén zimní, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení M+S, M.S, M/S nebo MS; za zimní dezén se považuje též speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML nebo MPT.

natasanatasa

Před pár lety jsme to na našem autě měli podobně a nepřišlo mi, že by se s ním jezdilo nějak hůř, nebo že by hůř reagovalo. V zimě bych ale něco takového neriskovala, protože v zimě jsou ty nároky na kvalitu pneumatik mnohem větší, než v létě. Tedy něco takového mi alespoň řekli v pneuservise https://www.kfau­toservice.cz/ ve kterém jsem si nechávala pak auto přezouvat na zimní.

petrdostal

Mně teda nepřijde ideální mít na autě různé gumy. Pokud to chceš udělat z hlediska úspory peněz, tak se podívej na bazar pneumatik http://www.pneu-novak.cz/pouzite-pneu-praha-10-bazar.html . Pneumatiky z bazaru tě nevyjdou na tolik peněz, takže si můžeš v klidu koupit na všechna kola stejné gumy.

cochee

Ad Doplněna: no však ano, nezakazuje, ale v původním dotazu jsi neřekl, jaké jsou u tebe ty ostatní vlastnosti gum. Pokud jsou stejné, jak říkáš a ještě navíc stejná značka (nemůžeš mít na ose jednu gumu Michelin a druhou Pirelli), tak ano, můžou být.

JájsemRaibek

Přesně tak jak říkám. LP matador, tak PP musí být opět matador a nejen to, musí být i stejný vzorek.
Na LZ klidně může být barumka a na PZ rovněž ale musí být barumka a opět stejný vzorek co na levé straně.
Rozměr kol však musí být jak vepředu, tak vzadu stejný, jakož i to, že se jedná o radiální pneu.

gepik

Přesně tak. Platí, co není zakázáno je povoleno. Pokud uvedeným pravidlům gumy vyhoví, můžeš tak jezdit.