Kepler

Mohlo by takto fungovat vzdělávání?

  1. Byly by vydány odborné učebnice volně přístupné na internetu
  2. Návštěva školy by sloužila jen k přezkušování
  3. Veškeré školství, vč. VŠ, by bylo zdarma

Samozřejmě by to asi nebylo možné na základní a učňovské školství, ale k výuce čisté teorie by to mohlo stačit. Ušetřily by se miliardy za dopravu, velké školní budovy, učitelů by nebylo třeba tolik, nákladné bydlení na kolejích a privátech by nebylo potřeba. Vlastně tak nějak podobně funguje dálkové studium. Praxe v laboratořích, dílnách a jiných odborných pracovištích by se uskutečňovala jinde, v odborných kurzech a stážích. No, není to na Nobelovku? Asi ne, že. Máte-li námitky, kritiku a nápady, sem s nimi!

https://pixaba­y.com/cs/laptop-%C5%BEena-vzd%C4%9Bl%C3­%A1v%C3%A1n%C3%AD-studium-3087585/

Nejlepší odpověď
Michala11

Myšlenka pěkná, adolescenti tupí. Nějaké časové nebo věkové omezení? Základku bych dodělávala po třicítce:) Nechyběl by kolektiv!? Asi by se plošně zhoršila gramotnost- za mě snad jen ty vejšky. Chci aby mě operoval doktor, co studoval dálkově?!

Další odpovědi
nyjono

2. jen k přezkušování?
Myslím, že konzultace a dovysvětlení je mnohdy potřebné.
Z internetu i učebnic nemusí všichni všechno pochopit správně.

hapiky

A jak přinutit teenagery aby se učili dobrovolně.

quizzi

Vždyť je možno již nyní individuální vzdělávání. To jste o něm ještě neslyšel?
Sice na internetu nejsou k dispozici všechny učebnice, ale materiálu k učení je dost. A školství je prozatím zdarma. Pouze soukromé školy vyžadují školné.

https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/domaci-vzdelavani-je-v-cesku-stale-popularnejsi-moderni-formu-vyuky-uz-zkusilo-pres-8000-deti_201607070­610_akottova2

http://www.al­ternativnisko­ly.cz/domaci-vzdelavani/

http://www.msmt­.cz/vzdelavani/za­kladni-vzdelavani/in­dividualni-vzdelavani

Arne1

Ano, koncept podobný dálkovému studiu.
Většina výuky na rozumných školách ovšem neprobíhá jen teoreticky poslechem přednášek (ostatně, dálkové sledování přednášek se zkoušelo na jedné fakultě brněnského VUT, ale mám dojem že se to moc neosvědčilo). K tomu máš semináře a numerická cvičení kde je zapotřebí interakce s vyučujícím. A k tomu praktická cvičení ve specializovaných laboratořích, to se také dělá na dálku špatně.

Hlada

Není to nic nového, dokonce to i u nás existuje. Podobný způsob výuky měly už před půl stoletím např. děti diplomatů. V odlehlých místech Austrálie se děti učí přes vysílačky. V současnosti je možná domácí výuka na ZŠ.
Nevýhodou je absence kolektivu, vztahů a přímé komunikace, což je pro život mnohdy důležitější, než školní vědomosti.

Edison

Ne vždy je to vhodné. Mnoho mladých lidí totiž mimo samotné výuky potřebuje také vytvořit návyky potřebné pro pozdější chození do zaměstnání.

Rokio

  1. Souhlasím. Dobrý nápad!
  2. Špatně. Je potřeba vytvořit určité návyky pro budoucí zaměstnance.
  3. Za vysokou školu by se podle mě mělo platit, ale jenom malou částkou, protože by si řada vysokoškoláků nevážila vysoké školy, protože by byla zdarma a někteří by tam pořádně ani nechodili. Když si student vzdělání platí, tak ho to učí k zodpovědnosti a více si vzdělání váží.

Anikitos

Možné by to bylo, a dokonce lepší než jaké je to teď, ale nezmění se to brzy. To, že je dnešní školství docela neschopné moc lidí nezajímá…

Jen bod č. 2 bych upravil na přezkušování + třeba (nepovinnou) výuku 4h denně od Po – Čt (ovšem bez počítání absence, bez DÚ aj.) z osobně sestavených předmětů.

Maturitu bych zrušil nebo ji nechal pouze dobrovolnou s tím, že by se na to lidi připravovali samostatně. Určitě bych ji nenechával jako podmínku pro studium na VŠ.

Kelt

Z ekonomického hlediska je to dobrá myšlenka, ale kontakt s lidmi, soutěžení a sranda, binec na kolejích a jiné, prostě vše co myslí na duši, tady chybí.

Kepler

nyjono: jo, to je taky pravda.

Kepler

Arne: jo, myslel spíš na tu teorii. Abych pravdu řekl, na přednášky jsem skoro nechodil a všechno šrotoval ze skript. Však mě taky někteří zkoušející viděli poprvé v životě…:-)) No a taky to šlo.

Kepler

quizzi: tak to jsem objevil ameriku. Fakt jsem o tom dosud nevěděl, zřejmě proto, že se to zatím nijak moc nerozšířilo.

Kepler

Michalo, uvádím potřetí: na základku by to nebylo vhodné. Žádné věkové ani časové omezení. Někdo by dělal školu 10 let, šikula by to zmákl třeba za dva, tři roky. Kolektiv by chyběl, ale svůj okruh si každý může najít sám. Já myslím, že gramotnost by se nezhoršila, spíše naopak. Školu by studovali ti, co by měli opravdu zájem, takže by se i více naučili. Doktořina je dost specifická: je tam obrovský objem teoretického učiva, ale zároveň musí být určitá praxe. Tu by mohl získat jak jsem naznačil. Ostatně žádný doktor po promoci ještě není hotový doktror. Dobří doktoři, aby udrželi krok se světem, musí stejně studovat celý život.

Kepler

Nijak, bylo by to dobrovolné. Však jsem taky psal, že pro ZŠ a učně by to nebylo vhodné. Ale bylo by to vhodné pro gymnazisty, střední odborné školy s maturitou a VŠ. Kdo se má učit z donucení, se stejně nic nenaučí.