Mohla by voda ze studny pohánět nějaký generátor, který by vyráběl elektřinu?

Nejlepší odpověď
Edison

Teoreticky ano. Nastartování systému za pomoci čerpadla a svedení vody venkem hluboko pod studnu – rozdíl hladin by pak vykonal své. Jen nevím, jestli existují studny na extrémních kopcích a jestli by vydatnost takové studny stačila k systematické využitelnosti.

Další odpovědi
Drap

Mohla. Záleží na tom, jak je voda hluboko, a jkou spotřebu mělo čerpadlo, které by dostávalo vodu nahoru. Mohlo by se stát, ýže spotřeba energie by byla vyšší, než to co bys vyrobil.

Kepler

Ne, ale pokud by studna byla dostatečně vydatná, mohla by být použitelná pro využití tepelným čerpadlem.

Dochy

Záleží co vymyslíš. Standardně se musí čerpat, takže pohon vodní turbíny by moc ekonomický nebyl… (leda bys měl studnu na kopci s hladinou hooodně vysoko). Tepelné čerpadlo – tím bys dostal trochu tepla, ale ne elektřinu. Studený konec pro termoel. článek – ale teplo (a tím energii) bys musel zas brát někde jinde.
Zkrátka moc nadějně to nevidím…

Jo ještě tu vodu ze studny můžeš lít do kotle parního stroje 😉