pizzar

Mohl před Velkým třeskem existovat jiný vesmír?

Nejlepší odpověď
Kepler

Mohl. Podle jedné z teoríí se Vesmír zpočátku rozpíná až do určité meze a poté převáží gravitační síly a začne se smršťovat až do nové singularity. Tomu se říká Velký krach. Poté to bouchne, máme nový Velký třesk a nový Vesmír.

Další odpovědi
Edison

Podle mě je to více než pravděpodobné. Dokonce i prostor, čas a fyzikální zákony. Jen hmota a energie mohly být „poslepovány“ prostě jinak. Představit si to lze jako dva kužely vrcholy k sobě, kde v hrotech je singularita, okamžik velkého třesku. čili nejprve smrštění nebo implze, promíchání a následná exploze. Tak si představuji vzniknuvší nám známý vesmír. Vesmír, ohraničený, leč vzhledem k rozpínání zdánlivě nekonečný. Rozpínat se může jen do existujícího prostoru, jenže to s ohledem na reálné hranice vesmíru nemůžeme nijak potvrdit. To ovšem neznamená, že by takový „nevyplněný“, nebo něčím jiným vyplněný prostor nemohl existovat. Totéž, podle mě, platí o času. Bez změny, což je čas, nemohlo by dojít k Velkému třesku, čas tedy musel existovat už před velkým třeskem.

Dobrou představu však lze získat třeb\ při tvorbě pěny ve vaně pod proudem přitékající vody. Prostorem je vana, hmotou je voda, energií přitékající voda. Fyzika je všude stejná stejně, jako čas. Každá bublinka je vesmír. Sleduj, jak se bublinky chovají. Z jedné bubliny – vesmíru, do druhé nelze NIC poslat, ani NIC zjistit, nelze tedy existenci ostatních bublin exaktně prokázat, stejně, jako existenci mnohem většího prostoru, ani toho, že všude platí stejné zákony.

Gus_Fring

Ano. Existuje dokonce teorie multiverza, kdy náš vesmír je jen jedním z mnoha vesmírů. Třeba jako bublinky pěny ve vodě, kdy bublinky jsou vesmíry a voda je něco, co neznáme.
Ale podle S. Hawkinga je hloupost se ptát na to, co bylo před Velkým třeskem. Čas je totiž součástí prostoročasu a ten vznikl až s Velkým třeskem.

Edison

Gusi, a to právě rozporuje moje teorie. Tu jsem zde velmi a extrémě stručně nastínil. 🙂 A mě se líbí… Ale pravdou je, že před existencí nám známého vesmíru je uvažování o tom, co bylo „před tím“ z velké části irelevantní. Až na jednu věc: Pokud nás zajímá, co bylo před námi, měli bychom více otevřít svou mysl, k čemuž mj. abádá sám S.H. A dokonce mi do toho zapadá i postava Boha. Ale to je na jinou, mnohem hlubší diskusi.

Edison

Tak.. A teď po mě půjdou…