zjentek

Mohl mi bojler zničit vadný pojistný ventil, potažmo tlak uvnitř nádoby?

Řekněme, že pojistný ventil na přívodu byl vadný a já na to nepřišel.🤷‍♂️ Při nahřívání vody si pak bojler „neodstříkl“ a stala se z něj uzavřená tlaková nádoba. Mohlo by mít následné působení tlaku na nádobu za následek dřívější korozi/protékání vody na několika místech pláště, ve spojích- skrze izolaci při vstupu anod do pláště a dále neobvyklé „nafouknutí“ pláště (bubliny průměru 20 cm na plášti ze dvou stran) a to vše po pěti letech od novoty?

Jde čistě o mou dedukci, ale… Když nad tím teď přemýšlím, začínám mít podezření, že právě tohle se klidně taky mohlo stát.

Neznáte fórum, kde bych se zeptal?

Ještě doplním dvě skutečnosti, proč vlastně nyní takto spekuluji:

  1. Při demontáži ohřívače a okolních rozvodů se ukázalo, že pojistný ventil je „fakt nějaký divný“ a putoval do šrotu.
  2. Zpětně vzpomínám a nedokáži vysvětlit, že jsem po celou dobu životnosti „kotle“ vlastně často taky měnil kuželky vodovodních baterií pro jejich netěsnost- vana/umyvadlo/dřez. Zajímavé je, že vlastně vždy jen u teplé vody. Tahle skutečnost mně dochází nyní, když spekuluji o tlaku, který neměl kudy z kotle ven. Spekuluji, že jsem vlastně měnil a vyhazoval dobré součásti, které třeba jen neudržely nadměrný tlak 🤷‍♂️

Spekulace?

A… mohl se mně ohřívač třeba i roztrhnout za „výbuchu“?

Jak říkám- zatím jen spekulace.

Odpovědi
elkon

Myslím, že by se to mohlo stát. Záleží na stavu bojleru a jestli se pak natlakoval na nějakou kritickou hranici. Možná bych zkusil kontaktovat výrobce. Oni budou vědět na jaký tlak se zkouší a jestli se to mohlo stát.

Dochy

Spoustu věcí mi tu nesedí, ale v zásadě se to stát mohlo…
„bubliny průměru 20cm“ – to bych asi chtěl vidět. Osobně si myslím, že pokud ten bojler není nastaven na nějakých 90°C, tak by jeho vlastní pružnost měla stačit na to ten zvýšený objem vykrýt.
„Kuželky“ – no také mi to moc nesedí. Spíše dřív odešly kvůli námaze teplem a příp. kvůli usazeninám, které se vylučují právě především v ohřáté vodě.
" za následek dřívější korozi/protékání vody na několika místech pláště, ve spojích- skrze izolaci při vstupu anod do pláště" – tohle bych si asi představit dokázal.