Anikitos

Mohl Daidalos skutečně vyrobit funkční křídla, díky kterým uprchl ze zajetí?

Daidalos byl mýtický umělec a geniální vynálezce žijící asi v 15. stol. př.n.l. V jedné z bájí o něm vyrobil pro sebe a svého syna Íkara křídla, aby tak unikli ze zajetí krále Mínoa.
Byly by dostatečně velké křídle schopné unést člověka – nebo spíš byl by člověk schopný vykonat takovou sílu, aby byl schopný letu? A nepotřeboval by pak člověk ocas, který ptáci používají jako kormidlo, a tím hraje při letu zásadní úlohu..?

Nejlepší odpověď
annas

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:vgffuN­ddAUgJ:plachte­nihronov.websnad­no.cz/00_klub_­sekce/u_nas_1­.pdf+&cd=37&hl=cs&ct=cln­k&gl=cz&clien­t=firefox-b

Daidalův a Ikarův pokus, ale i mnoho dalších lidských pokusů "v době dávné i historicky blízké potvrdily, že není v silách člověka, při jeho fyzických dispozicích, důsledně napodobit ptačí let.

Pohon křídel monstrózními mávavými mechanizmy a základní fyzikální zákony kladly na člověka nesplnitelné podmínky k tomu, aby jen svou silou byl schopen máváním umělými křídly nabývat výšky."
--

Ačkoliv nejsem odornik , myslím si, že i když jde o mýtus, svědčí to otouze lidí létat jako ptáci.

Z historie je známé ,že první, kdo se začal zabývati myšlenkou létání, a to již na vědeckém podkladě, byl Leonardo da Vinci (v 1. pol. 16. ts.)
Zřejmě to však bylo brzy, takže jeho pokusy vzbudily negativní emoce.

Další odpovědi
Drap

Teoreticky by to bylo možné.

Emefej

Energeticky nemožné. Člověk disponuje nízkým měrným výkonem.

Kepler

Ne, v úrovni tehdejších znalostí a technologií (křídla z peří slepovaných voskem) to možné nebylo. Vlastní silou by se pohybovat nemohl a pravděpodobně by nebyl schopen vyrobit ani funkční kluzák. První skutečně létající letadla na lidský pohon vznikla až koncem sedmdesátých let 20. století. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Letadlo_poh%C3%A­1n%C4%9Bn%C3%A9_lid­skou_silou Bylo to možné jen s využitím ultralehkých a přitom pevných materiálů, někdy i s konstrukcí navrženou počítači

Klaproth

V báji to možné je.