Kelt

Mohl být výkon ševce Jíry reálný, nebo ne?

Jako námět na tuto otázku jsem si vybral pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Švec Jíra si sestrojí křídla, vyletí na věž a pak odletí a v další scéně odletí i s princeznou. Pochybuji, že by člověk dokázal pomocí těchto křídel pouhým máváním rukama vzlétnout ze země do určité výšky. Daleko zajímavější na úvahu je scéna, kdy Jíra odletí z věže. A nyní trochu fyziky. Dokázal by letec pouhým plachtěním a máváním křídel, které bude mít připevněné na rukou. Plocha křídel, jejich materiál a konstrukce budou takové, aby byly lehké a měly potřebnou plochu schopnou toho letce unést. Pochybuji, že by byl schopen odletět švec i s princeznou, to by asi neudržel. Ale co myslíte, byl by ten člověk schopen slétnout z určité výšky? Bude asi záležet na ploše křídel a také na výšce, ze které by se spustil. Takže mi tam vychází, že je to možné jen za určitých podmínek? Nebo je každý takový pokus odsouzen k nezdaru? Děkuji.

Nejlepší odpověď
hapiky

Kdyby to bylo reálné, nebyly by potřeba výtahy.

Další odpovědi
Dochy

Směrem dolů v zásadě ano. Ale samozřejmě by ta křídla nemohla vypadat tak jak v pohádce. Dokážu si představit, že nějaký systém pružin by ta křídla udržoval v předpětí tak, aby mu to neurvalo ruce. Sílu by pak mohl používat jen na řízení a nikoli na udržení křídel v základní poloze.

Kepler

Je to jenom krásná pohádka a tak to taky ber a jinak o tom nepřemýšlej. Já bych měl radši sedmimílové boty…:-)

dudu

Na Měsíci, kde je cca pětinová gravitace by to v místech s atmosférou údajně fungovalo. Snad si to časem někteří ze zdejších mladých ověří.