ejo

Mohl být můj OP zneužit při předložení na poště, když mi ta paní sestavovala přehled v případě úrazového pojištění?

Vůbec nevím, jestli měla vlastně právo si tu občanku vyžádat. Mám teď špatné svědomí.
Doplňuji:
A co můj podpis ( předtím jsem přebírala balíček)? A mohla by na něco použít i jenom ty údaje z OP jako rodné číslo a tak? Hloupá otázka, jenže se mi stává dost často, že mě lidi využívají, a mám velkou fantazii :D Navíc vůbec podvodně nesmýšlím, takže nevím, jaké jsou cesty k tomuto. Proto panika. Vypadala taky nesvá.

Nejlepší odpověď
hanny 2

Na poště si ale úplně běžně OP žádají při výběru jakýchkoliv zásilek,takže na to právo určitě mají.
Myslím,že můžeš být v klidu!

Další odpovědi
Sůwa

V bance si dokonce OP okopírují a nikdo se nad tím nepozastaví. Zneužití OP tak snadné není, buď v klidu.
Doplňuji:
V té bance se ale taky musím podepsat (podpisový vzor), na zdravotní průkazce mám r.č., když si jdu vyzvednout brýle, tak mají r.č. i podpis a tak bych mohla ještě dlouho pokračovat. Ještě jsem neslyšela o případu, že by tímto způsobem byl spáchán závažný trestní čin.

Hlada

V OP nejsou žádné tajné nebo snadno zneužitelné informace. Jméno, adresa a rodné číslo desetitisíců majitelů ŽL je veřejně dostupné v živnostenském a obchodním rejstříku, jméno a adresa v telefonním seznamu, v katastru nemovitostí je veřejně jméno a adresa majitele… Aby někdo získal něčí osobní údaje, nepotřebuje k tomu kopírovat OP. Na samotný OP dneska už nikdo nikomu nic nedá, takže ti žádné nebezpečí nehrozí. Pár zveřejněných případů z minula je spíš kuriozitou, než skutečnou hrozbou.

Michal Kole

Když máš kopii údajů tak si stačí naskenovat pravou občanku a ve photoshopu stačí podle kopie přepsat údaje a vytisknout a zalaminovat a běžný člověk nepozná rozdíl.

U profesionálního padělatele už vůbec nepozná rozdíl ani policie.

Rodné číslo zneužitelné ne, to je klíč do všech databází