bolak

Mohl bych se čicháním barvy otrávit?

Totiž, když někdo třeba natírá plot, tak mně to strašně voní, to asi nebude dobře ne? Říkám si, když to tak voní, jestli, to není nějaký nebezpečný.. A myslíte že tyhlety lidi, co to dělaj jako zaměstnání, natírači, malíři atd., že si tu práci vybrali právě proto aby mohli čichat?

Nejlepší odpověď
johana 56

Na čerstvém vzduchu barva vždycky voní.
V uzavřeném a řádně nevětraném prostoru je přiotrávení výpary z nátěrových materiálů možné.
Snad si někteří natírači práci vybírají kvůli čichání,jiné to prostě baví.

Při výkonu tohoto zaměstnání je nutné absolvovat 2× ročně jaterní testy a dodržovat denní přísun mléčných výrobků,které jsou schopny toxiny v těle likvidovat.

.

Další odpovědi
mosoj

Tak samozřejmě záleží na jaké bázi jsou rozpouštědla barev.
Barvy na vodní bázi nejsou nebezpečné. Olovo jako pigment se již nepoužívá ani u organických rozpouštědel.

Dlouhá expozice par nitroředidla vyvolává leukemii. Po maturitě jsem chvilku dělal na brigádě v továrně na nábytek a dostal jsem se do lakovny kde za hodinovou mzdu 7 Kčs i s příplatkem za prostředí ( tehdy to byla supermzda) jsem měl tu čest čichat 8 hod acetonové výpary z nitrobarev. 4 stálí pracovníci které jsem zde poznal zemřeli později na leukemii a mohli chodit na lékařské prohlídky jak chtěli !!!
Tehdy, když jsem večer přišel domů , tak jsem ze svého dechu stále cítil ty výpary.

Je známé, že se senzorické vjemy člověka mění s koncentrací látky. Nicméně na postižení lidského organismu stačí i slabé koncentrace.

Zbynas

Je to zdraví nebezpečné, to ano. Dlouhodobé čichání vede k rozleptání dýchacích cest. Přímo smrtelné na místě to není, z dlouhodobého hlediska (desítky let) to příčinou být může.

Quimby

Mně to také voní. Tahle venku to nebezpečné není. Ale když maluješ tak bys měl větrat. Minimálně se ti z toho může motat hlava a to na štaflích není moc dobré. To samé platí při používání sprejů, tam se doporučuje i rouška, abys nedýchal částečky toho spreje.

lexx

ano, mohl…nitroředidlo na bázi acetonu nebo toluenu má narkotizační účinky, na volném větraném prostranství to nehrozí ale v uzavřené místnosti ano a taky jsou smíchané se vzduchem výbušné, nekouřit při práci

štamgast

Mně to taky voní, a asi se tím dá i otrávit. A co jsem viděl natěrače, tak většinou měli nějakou ochranu.

zjentek

než do republiky přišly tvrdý drogy, tak čichal každej a málokdo se otrávil ;q