Mohl by mi prosím někdo polopaticky vysvětlit co je to akustika?

Já to prostě nechápu, ještě jsme se to ve škole ve fyzice neučili, ale mámmít na to prezentaci, hledala jsem na wikipedii atd stránkách něco o ní, ale prostě jsem to nepochopila, vysvětlí mě to někdo?
to je jako nějaké zařízení které zaznamenává zvuky?
Doplňuji:
dobře, děkuju, asi je problém v tom, že nevím jak tu prezentaci udělat, aby to bylo stručné. Nevíte jak s tím souvisí frekvence? nebo co to je?

Nejlepší odpověď
mosoj

Nauka o chování a vlastnostech zvuku.
Doplňuji:
Členil bych na :

  1. Co je zvuk.
  2. Jak vzniká.
  3. Šíření zvuku v různých prostředích (vakuum).
  4. Obory v nichž se nauka o zvuku aplikuje. ( ozvučování, ultrazvuk).

Další odpovědi
anonym

Co na tom není nepochopitelného Hani?
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­kustika
Doplňuji:
Je podmíněna např,při koncertu kapely,kde a v jaké místnosti kapela hraje a jakým způsobem se zvuk přenáší a šíří.

jpau

Akustika – obor co se zajímá zvukem (šíření, vnímání, …)

Co je to zvuk?
Zvuk není nic jiného než tlak částic, které jsou v prostředí. V našem případě je to nejčastěji vzduch, nicméně to může být i voda nebo nějaká pevná látka, klidně železná tyč. Pokud toto prostředí nemám, nemůže se mi šířit tlak (tedy rozdíl tlaku) a proto se nemůže šířit zvuk. Co to tedy znamená? Když jsem v nějakém prostředí, kde je v okolí vakuum nebo něco, co se mu blíží – třeba kdybych stál na měsíci, a rozhodl se „vyslat“ nějaký zvuk, tak nebude slyšet. Proč? No protože nemám ve svém okolí částice, do kterých bych „šťouchnul“ a jejich vzájemným pohybem způsobil změnu (diferenci) tlaku, kterou vnímáme jako zvuk.
Takže ještě jednou a stručně. Co je to zvuk? Zvuk je rozdíl tlaku částic v nějakém prostředí (voda, vzduch, …).

Co to je ta zku.. frekvence a co to s tím má společného?
Obecná definice frekvence je, že je to počet period za čas, píše se to jako f = 1/T, kde T jsou periody. Vyvstává otázka, co je to perioda? Perioda je něco, co začne v nějakém stavu, něco to udělá a vrátí se to zpátky – třeba průběh funkce sinus, na tu jsi určitě chyběla ve škole. Frekvence má svojí jednotku, té se říká Hertz. Hertz je definován tak, že je to počet period za jednu dobu – to je 1 Hertz, častěji se píše jako 1 Hz. Tak super, to bychom měli co je to frekvence? Nicméně máme další problém, jak to souvisí se zvukem? No jak jsi si už možná všimla, jsou zvuky co jsou hluboké, vysoké, příjemné, nepříjemné (třeba nas-aná přítelkyně nemá příjemný hlas atp.). Tak super. Např. ještě stručná encyklopedická informace – člověk slyší zvuky v rozsahu 16 Hz – 16 Khz (1 KHz = 1000 Hz), no vlastně to není tak úplně pravda, protože mladý člověk – třeba Ty – slyší i 22 Khz, naopak starý člověk slyší třeba jen 14 Khz. To jsem ale odbočil nicméně nezapomenout, je to důležité. Tak jo, frekvenci dělíme podle dvou kritérií:

1. Vysoká (třeba 16 KHz) a nízká (třeba 16 KHz)
Pokud mám nízkou frekvenci tak ji subjektivně vnímám jako hluboký zvuk, pokud mám vysokou frekvenci tak ji vnímám jako vysoká zvuk.
2. Harmonická a neharmonická
Harmonická je frekvence vlastně nesouvisí tolik s frekvencí ale s funkcí funkce (zní to hrozivě) – harmonická je třeba ten sinus, který je všude spojitý, nejsou na něm žádné „schody“ atp. Jako zvuk na Tebe působí příjemně – vydávají ho třeba housle. No a neharmonický je pravý opak, nepravidelná funkce, která skokově mění svůj průběh no a na poslech je nepříjemná.

Tak super to máme frekvenci. Doporučil bych ti přečíst si něco na téma ultrazvuk, infrazvuk, oblast slyšitelného zvuku atp.

No a poslední téma – záznam a vytvoření zvuku.
Zvuk zaznamenává něco čemu se říká mikrofon. Fungují na různých principech, odporový, kapacitní, blablabla… Důležité je, že to není nic jiného, než převodník mezi tlakem a el. signálem, tzn. z tlaku vytváří el. signál. Kdyby jsi měla mikrofon ve vakuu a tlačila bys na jeho membránu prstem, tak na něm zachytíš zvuk a to i přesto, že jak jsme si řekli na začátku tak zvuk se ve vakuu šířit nemůže.

No a další součástka je reproduktor, dělá vlastně to samé jako mikrofon ale obráceně – mění el. signál na zvuk. Dělá to tak, že je na něm membrána, která se vlivem el. signálu chvěje (fyzikální podstatu toho proč to tak je už vážně popisovat nebudu) a hýbe tak s částicemi prostředí. No a ty pak vnímáš jako zvuk. BTW bych si přečetl něco o tom, jak funguje lidské ucho, na to by se tě klidně někdo mohl zeptat.

Za 100% správnost a pravopis neručím, je to moc dlouhé, nechci to po sobě číst 🙂-

marci1

Akustika je rozsáhlý vědní obor, zabývající se komplexně zvukem od jeho vzniku, přenosu prostorem až po vnímání lidskými smysly.
Docela dobře je to vysvětleno ve zdroji. 🙂

Zdroj: http://homen.vsb­.cz/~ber30/tex­ty/varhany/ana­tomie/pistaly_a­kustika.htm

Děda Louda

Akustika je zvukověda a frekvence je v ní chápána jako kmitočet.

Michálek1245

Mrkněte třeba sem: https://avtg.cz/a­kustika-prostoru/ Tam se věnují pojmům jako je prostorová akustika a tak. A ne jenom z toho teoretického a skoro bych chtěl říct akademického hlediska (tj. akustika je nauka o zvuku v prostoru a blablabla), ale hlavně z toho praktického hlediska. Které vás naučí stejně nejvíce. :)

anonym

Dobře, moc děkuju, takže bych to měla udělat nějak takto? že bych měla v prezentaci 1. co je to akustika
2. dělení akusiky
3. zvuk
4. jak vzniká
5. jak se vypočítá
6. kdo ji objevil
??

anonym

jpau: Moc děkuji, pomohlo