cernokneznik

Mohl by mi někdo trošku podrobněji popsat těžbu hnědého uhlí?

  • jak se najde?
  • jak se těží?
  • co, až se dotěží?
  • Jaký je rozdíl mezi uhlím hnědým a černým?

    --předem díky

Nejlepší odpověď
anonym

Hnědé se těží v povrchových dolech (viz Mostecko), černé v dolech (Ostravsko). Provádějí se vrty a díky nim se zjišťují naleziště a bohatost slojí nebo ložisek. Dnes již existují i modernější metody, kde se dá třeba zjistit obsah podloží elektronicky. Až se dotěží? Někde se může stát to, že vyvložkování sloje (výdřeva) prohnije nebo povolí a může se objevit jáma až na povrchu. Hlubinné doly se nezavážejí. Povrchové lomy se většinou po vytěžení uhlí upravují.
Hnědé uhlí je mladší, černé má lepší výhřevnost.
Zhruba všechno, co si pamatuju ze školy a od kotle – zdraví kotelník.
Doplňuji:
Těžba hnědého uhlí = tvorba měsíční krajiny, velkokapacitní bagry a rypadla, dopravníky atd.

Další odpovědi
Conchus

A co kdybys nebyl líný a podíval se sám do wikipedie (např).

quentos

zkuste se zeptat hnědokněžníka :{))>