sofi

Mohl by mě někdo vysvětlit, co to je Adenokarcinom a karcinoid Ilea?

Něco málo o tom vím, ale přesně nevím, do jaké míry to je nebezpečné, a co jaký nádor způsobuje? Děkuji.

Nejlepší odpověď
panenka

ADENOKARCINOMY -mohou mít různou mikroskopickou strukturu v závislosti na výchozí tkáni. Adenokarcinom intestinálního typu znamená, že mikroskopický obraz odpovídá nádoru vzniklému z buněk střeva

Karcinoid je pomalu rostoucí, endokrinně aktivní nádor trávicí trubice pocházející z enterochroma­finních buněk.

V naprosté většině případů je lokalizován v tenkém střevě, metastazuje asi v jedné třetině případů. Počáteční stadium je asymptomatické, syndrom karcinoidu (flush – záchvatovité zrudnutí obličeje a horní části těla, palpitace, tachykardie a pokles krevního tlaku) se objevuje až ve stadiu metastáz do jater nebo skeletu.

http://www.zdn­.cz/clanek/pos­tgradualni-medicina-priloha/nemoci-tenkeho-a-tlusteho-streva-168691

Zdroj: http://www.lin­kos.cz/pacien­ti/slovnicek.php?s=1&tex­t=adenokarcinom

Další odpovědi
vyneve

adenokarcinom- je nádor z buněk žláz. Každý orgán je z velmi velkého počtu různých buněk (žlázky na hlen, vazivo, cévy, tuková tkáň, buňky orgánu-svalové,…) a z každé může vzniknout nádor. Adenokarcinom je z těch žlázek, co produkují nějaký hlen (ochrannou vrstvou hlenu je pokryta plíce,žaludek, střevo,..)O tom, jak se chová se nedá říct všeobecně, to může jen doktor který zná lokalizaci, velikost,…

karcinoid-je relativně vzácný. Ten vzniká z buněk určených pro syntézu různých hormonů (které ani pořádně neznáme, účinky hlavně na střevo). Proto vzniká ve stěně střeva, kde jsou tyto buňky lokalizované.
Může metastazovat, ale ani tehdy není vše ztraceno, je to relativně lepší nádor.